Putin: Nowy okręt podwodny i nowe rakiety na dyżurze bojowym. "To wielkie wydarzenie w życiu kraju"

Artykuł
World Economic Forum

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył dziś, że potencjał obronny jego kraju uległ wzmocnieniu dzięki skierowaniu do służby nowego strategicznego okrętu podwodnego i dyslokacji pierwszych rakiet balistycznych nowej generacji odpalanych z lądu.

Putin mówił o tym na spotkaniu z członkami rządu Federacji Rosyjskiej, które odbyło się w rezydencji premiera FR Dmitrija Miedwiediewa w Gorkach koło Moskwy.

- Jak wiecie, niedawno wszedł do służby nowy okręt podwodny - krążownik rakietowy. Teraz przystąpiliśmy do instalowania na dyżurze bojowym pierwszych kompleksów rakietowych nowej generacji odpalanych z silosów lądowych. To wielkie wydarzenie w życiu kraju. Oznacza wzmocnienie potencjału obronnego Rosji - powiedział prezydent.

W obecności mediów Putin nie rozwinął tego tematu.

W poniedziałek w Siewierodwińsku nad Morzem Białym podniesiono banderę Marynarki Wojennej FR na "Aleksandrze Newskim" - strategicznym okręcie podwodnym nowej generacji o napędzie atomowym. "Aleksandr Newski" to pierwszy seryjny okręt klasy "Borej" (Boreasz), określanej też jako projekt 955. Prototypowa jednostka tej klasy - "Jurij Dołgoruki" - weszła do służby w styczniu 2013 roku.

Natomiast we wtorek miał miejsce test nowej międzykontynentalnej wielogłowicowej rakiety balistycznej Jars (RS-24; w klasyfikacji NATO - SS-29). Pocisk został wystrzelony z kosmodromu Plesieck, na północy Rosji.

O rakiecie tej istnieje bardzo niewiele potwierdzonych informacji. Wiadomo, że jej pierwsza udana próba odbyła się w 2007 roku. Pociski Jars, uzbrojone w samonaprowadzające się na cel głowice nuklearne, mają stopniowo zastępować rakiety typu RS-18B (w klasyfikacji NATO SS-19) oraz RS-20 (SS-18 "Satan"). Wraz z pociskiem Topol-M staną się podstawą rosyjskich lądowych sił jądrowych. Pierwsze RS-24 są w służbie od 2010 roku.

Rosyjscy wojskowi twierdzą, że pociski Jars są nie do zestrzelenia przez obronę przeciwrakietową przeciwnika we wszystkich fazach lotu, tj. od startu do porażenia celu. Rakieta podobno jest tak nowoczesna, że będzie zdolna do przełamywania każdej tarczy antyrakietowej jeszcze przez 15-20 lat.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy