Przy budowie infrastruktury na granicy z Rosją Łotwa zaangażuje wojsko

Portal TV Republika 20-11-2023, 08:45
Artykuł
facebook.com

„By przyspieszyć tempo prac, do budowy lądowej infrastruktury na granicy Łotwy z Rosją będzie zaangażowane łotewskie wojsko. Władze Łotwy deklarują, że w przyszłym roku ukończona zostanie budowa ogrodzenia na granicy z państwem rosyjskim” - pisze portal Delfi, powołując się na MSW w Rydze.

Zgodnie z planem łotewskie wojska mogą być zaangażowane do budowy infrastruktury na dwóch odcinkach granicy z Rosją o łącznej długości ok. 20 km. Jak podkreśla Delfi, na łotewsko-rosyjskiej granicy do zbudowania jest 180 km ogrodzenia i ok. 53 km infrastruktury straży granicznej. Znaczna część pasa granicznego została już wylesiona.

W październiku łotewska premier Evika Silina zapowiedziała, że w tym roku Łotwa zakończy budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią, a w przyszłym roku budowę płotu na granicy z Rosją.

Kilka dni wcześniej Łotwa zamknęła dwa przejścia graniczne z Rosją: Vientuli i Pededze. Decyzja łotewskich władz to odpowiedź na ruch Moskwy, która zdecydowała, że niewielkie przejście na granicy z Łotwą miałoby być jedynym przejściem lądowym, którym z krajów UE mogą trafiać do Rosji obywatele Ukrainy. Resort ocenił, że w związku z krokiem Rosji na granicy mogłyby powstać warunki, wywierające znaczny wpływ na porządek publiczny i stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

W drugiej połowie października w związku z presją migracyjną Łotwa zamknęła również przejście graniczne Silene na granicy z Białorusią.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy