Przepis prosto z lasu! Szaszłyk z węgorza na żywym ogniu [wideo]

Sylwia Gawkowska 28-03-2023, 14:36
Artykuł
Telewizja Republika

Kuchnia leśna, to kuchnia oparta na prawdziwej naturze. Dania w niej przygotowywane są nie w domu – a na łonie natury, bez względu na aktualnie panujące warunki atmosferyczne. Z naszą kamerą byliśmy w niezwykle urokliwej, leśnej osadzie Kawka, należącej do Nadleśnictwa Warcino. Tam, nad brzegiem rzeki Wieprz przygotowaliśmy dla Państwa szaszłyk z węgorza na żywym ogniu. Zapraszamy do obejrzenia nowego programu „Smaki lasu”, w którym zdradzamy przepisy na najlepsze, naturalne dania prostu z lasu. Polecamy!

Nadleśnictwo Warcino położone jest w zachodniej części województwa pomorskiego, niewielkim fragmentem obejmuje również część województwa zachodniopomorskiego. Leży na terenie siedmiu gmin, m.in. gminy Kępice, gdzie znajduje się leśna osada Kawka. 

64% gminy Kępice zajmuje naturalny las, a niesamowite uroki przyrody, świeże powietrze, czysta woda oraz gościnni ludzie zachęcają do odpoczynku. W Kawce możemy zatrzymać się w przepięknym, całorocznym pensjonacie należącym do Nadleśnictwa. Każdy pokój dedykowany jest osobnymi gatunkami drzewa m.in. sosnowego, dębowego, jesionowego czy modrzewiowego.  

Jedną z funkcji lasu jest funkcja rekreacyjno-turystyczna, z której ludzie szeroko korzystają przyjeżdżając właśnie w takie miejsce jak Kawka. Tu mogą odpocząć, naładować akumulatory, pooddychać świeżym powietrzem, połowić ryby, bo mamy dużo zbiorników wodnych. Rzeka Wieprza jest rzeką, gdzie są i lipienie, i węgorze, trocie oraz pstrągi. Cały ten rybostan powoduje to, że ludzie chętnie tu przyjeżdżają”. – powiedział Sławomir Piątkowski, Nadleśniczy Nadleśnictw Warcino

Kawka jest również doskonałym miejscem dla miłośników spływów kajakowych. W tym miejscu swoje wody łączą aż trzy rzeki: Pokrzywna, Studnica oraz Wieprz. 

Dbamy o to, żeby tutaj lasy były dla ludzi i żeby ludzie z tych lasów korzystali”. - dodał.  

W tym przepięknym miejscu, przy starym korycie rzeki Wieprz, Karol przygotował szaszłyk z węgorza na żywym ogniu

Składniki:

Węgorz z rzeki Wieprzy

Macerata na oliwie:

  • Sumak octowy
  • Mieszanka ziół Karola
  • Kurkuma
  • Syrop z pędów sosny

Węgorza oskórujemy, następnie kroimy na mniejsze kawałki. Przygotowujemy maceratę: dodajemy sumaka octowego, mieszankę ziołową „Karola” ze świeżym czosnkiem, oliwę, syrop z pędu sosny oraz kurkumę. Wszystkie przyprawy ze sobą mieszamy. Węgorza nacieramy z każdej strony i pozostawiamy na godzinę w chłodnym miejscu, aby przeszedł przyprawami.  

Na naoliwiony ruszt układamy naszego węgorza i pieczemy na żarzących się węglach w ognisku ok 10 min. Najlepiej smakuje podawany na ciepło z domowym chlebem.  

Herbata miętowa:

- Świeża mięta

- Kałgan

Do wrzątku dodajemy garść liści mięty oraz kałgan. Całość gotujemy na wolnym ogniu. Napar można dosłodzić dowolnym syropem lub leśnym miodem.  

Smacznego!

Więcej w materiale wideo dostępnym poniżej. Polecamy!

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy