Prezydent spotkał się z wiceszefem PiS Adamem Lipińskim

Artykuł
Youtube

Prezydent Bronisław Komorowski przez około pół godziny rozmawiał dziś rano z wiceszefem PiS Adamem Lipińskim o sytuacji na Ukrainie. Rozmowa dotyczyła m.in. skoordynowania działań polskich sił politycznych po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

- Przedstawiłem w imieniu PiS propozycje związane z tzw. wielkim planem dla Ukrainy, które są w dużym stopniu weryfikacją polskiej polityki wschodniej, polityki Unii Europejskiej. A prezydent mówił o przemodelowaniu tej polityki. Nie mogę przedstawić szczegółów - powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z prezydentem Adam Lipiński.

Wiceszef PiS zapowiedział, że w najbliższym czasie jego partia przedstawi specjalnie przygotowane memorandum dotyczące zmian w polskiej polityce wschodniej. Lipiński wyraził nadzieję, że po zaprezentowaniu tego memorandum dojdzie do kolejnego spotkania z prezydentem.

W imieniu drugiej strony rozmowy, spotkanie zrelacjonowała szefowa prezydenckiego Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. - Pan prezydent przyjął pana wiceprzewodniczącego Adama Lipińskiego podobnie, jak wcześniej pana przewodniczącego (SLD) Leszka Millera i przewodniczącego Janusza Palikota (TR). Tematem rozmów była koordynacja działań polskich sił politycznych wspierających proeuropejskie dążenia Ukrainy w rzeczywistości powileńskiej - poinformowała.

- Z jednej strony te działania powinny się orientować na utrzymywaniu tego, co już udało się Ukrainie osiągnąć, a mianowicie akceptacji społeczeństwa ukraińskiego dla orientacji proeuropejskiej i prozachodniego kursu, a także nadziei wynikających ze zmian w ukraińskim prawie karnym i ordynacji wyborczej - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

Jak poinformowała, "prezydent mówił także o potrzebie poszukiwania tej koordynacji działań także w kontekście polsko-ukraińskiego pojednania dotyczącego bolesnej historii Wołynia". - Był zainteresowany, na ile środowisko polityczne reprezentowane przez pana Lipińskiego jest też w stanie współtworzyć wspólną politykę w tym zakresie  - zaznaczyła.

- Pan prezydent przypomniał także, że miejscem na koordynowanie tych działań jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego, w której miejsce dla prezesa PiS wciąż jest - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Jak podkreśliła, w ocenie prezydenta "przemodelowanie polskiej polityki polega na skoordynowaniu działań polskich sił politycznych w rzeczywistości po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, a także na zsynchronizowaniu działania zarówno sił politycznych, jak i organizacji pozarządowych".

 

Źródło: PAP, polskieradio.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy