Praca w polskim MSZ. „Zapraszamy wszystkich chętnych do rekrutacji”

portal tvrepublika.pl 03-06-2023, 14:00
Artykuł
canva.com

Jak powiedział w Paryżu szef służby zagranicznej Arkady Rzegocki, polski dyplomata musi być przede wszystkim patriotą. Trwa reforma służby dyplomatycznej. (...) Zapraszamy wszystkich chętnych do rekrutacji i pracy w służbie Polski w MSZ, na staże do placówek dyplomatycznych i na różne stanowiska".

„Trwa reforma polskiej służby dyplomatycznej. Jest nowa ustawa, która wprowadza wiele dobrych rozwiązań dla dyplomatów. Polacy będą coraz bardziej doceniać, że sprawne państwo, które dba o swoich obywateli i potrafi w każdej chwili zareagować, potrzebuje sprawnej dyplomacji” - podkreślił szef polskiej służby zagranicznej.

Dyplomata musi przede wszystkim służyć Polsce i mieć przekonanie, że Polska ma do odegrania istotną rolę w Europie” – stwierdził minister Rzegocki pytany o cechy, jakimi powinien charakteryzować się współczesny dyplomata działający w zmieniających się warunkach i pod presją informacyjną.

„Jesteśmy otwarci. Wymiana służby dyplomatycznej trwa. Następuje duża, pozytywna zmiana. Zapraszamy i do współpracy, i do rekrutacji, do naborów, które są organizowane regularnie” – zaapelował minister Rzegocki.

„Oprócz znajomości języków, ciekawości świata, zdolności interpersonalnych i zdolności pracy w zespole, najważniejszym elementem jest służba Polsce i myślenie o naszym kraju. Bez tego wszystkie inne umiejętności są mało istotne” – dodał minister Rzegocki.

„Wiara w Polskę, przekonanie, że nasz kraj ma dużo do zaoferowania dynamizuje działania i sprawia, że jesteśmy coraz bardziej skuteczni, że w poszczególnych krajach polska kultura i język są obecne. Coraz więcej osób patrzy na Warszawę, a nie na inne stolice, tak, jak to było do tej pory” – zapewnił szef polskiej służby zagranicznej.

Zapytany o stan relacji polsko-francuskich Rzegocki powiedział, że Polska i Francja są ważnymi krajami europejskimi, które są sojusznikami w Europie i w NATO i łączy je głęboka wspólnota interesów, choć w każdej sytuacji są odmienne interesy i budowanie relacji jest procesem.

"To, co ważne to, aby udało nam się rozpowszechnić wiedzę o Polsce wśród Francuzów, ponieważ wciąż pokutują stereotypy sięgające nawet czasów rozbiorów czy czasów komunizmu. Tymczasem Polska jest bardzo dynamicznie rozwijającym się krajem, który zaczyna być eksporterem bezpieczeństwa” – zakończył minister Arkady Rzegocki.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy