Polskie inwestycje zagraniczne wzrosły do 130,5 mld złotych

Portal TV Republika 30-11-2023, 21:15
Artykuł
Canva.com

Wartość polskich inwestycji za granicą wyniosła w 2022 r. 130,5 mld zł, to o 20,8 mld zł więcej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanego w czwartek raportu. Najatrakcyjniejszym regionem dla polskich firm jest Europa – ulokowano tu prawie 87 proc. wszystkich inwestycji - dodano.

Z raportu "Kierunek: Wschód. Aktualne trendy i atrakcyjne kierunki ekspansji zagranicznej w obliczu zawirowań geopolitycznych", opracowanego przez PFR TFI i PwC Polska we współpracy z KUKE wynika, skumulowana wartość polskich inwestycji za granicą wyniosła w 2022 r. 130,5 mld zł i była o 20,8 mld zł wyższa niż rok wcześniej. "Europa pozostaje najatrakcyjniejszym regionem dla inwestycji polskich firm – 86,9 proc. wszystkich inwestycji skoncentrowanych jest na Starym Kontynencie" - podano.

Jak podkreślono, wśród najlepszych kierunków dla inwestycji zagranicznych są: Czechy, Rumunia, Ukraina, a z rynków poza CEE: Japonia, Kazachstan i Malezja.

Autorzy raportu poinformowali, że po raz trzeci wybrali najbardziej obiecujące kierunki ekspansji dla polskich przedsiębiorstw, skupiając się na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i Azji.

Wicedyrektor PwC Polska Paweł Oleszczuk zwrócił uwagę, że rok 2023 przyniósł wyraźnie spowolnienie dynamiki światowego PKB, a za tym również obniżenie przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. "Nowa rzeczywistość to zmiany układu sił w światowej gospodarce i narastający protekcjonizm. Poza zawirowaniami geopolitycznymi, na rynek BIZ wpływają obecnie m.in. transformacja energetyczna i transformacja cyfrowa" - wskazał Oleszczuk, cytowany w informacji.

Z raportu wynika, że przedsiębiorcy są mniej skłonni do ekspansji kapitałowej na zagraniczne rynki – takie plany deklaruje co czwarta firma. "41 proc. przedsiębiorstw inwestujących za granicą deklaruje plany dalszej ekspansji w perspektywie kolejnych 3 lat. Jednakże 55 proc. badanych firm wskazuje dywersyfikację geograficzną i ograniczanie ryzyka jako główną korzyść z bezpośrednich inwestycji za granicą" - wskazano.

Dodano, że z badań PFR TFI, PwC Polska i KUKE wynika, że 90 proc. polskich przedsiębiorstw wskazuje ryzyko geopolityczne i odpowiednio duży rynek zbytu jako kluczowe czynniki w analizie potencjalnej lokalizacji dla inwestycji.

Piotr Kuba z zarządu ds. inwestycyjnych z PFR TFI, cytowany w informacji, wskazał, że "bliższe nam geograficznie i kulturowo kraje CEE, jak i mniej oczywiste, ale szybko rosnące rynki azjatyckie cechuje duża odporność na zawirowania gospodarcze i geopolityczne oraz wysoki potencjał biznesowy, przez co mogą stanowić atrakcyjne kierunki ekspansji dla polskich inwestorów”.

W ramach opracowywania raportu w październiku br. przeprowadzono badanie telefoniczne CATI wśród 120 dużych i średnich firm inwestujących za granicą (inwestycje rozumiane jako zakup aktywów za granicą). Dotyczyło ono postrzegania zmian na rynku BIZ oraz ich ewentualnego wpływu na działalność operacyjną. W badanie zaangażowano także 120 przedsiębiorstw, które nie podejmowały dotąd inwestycji zagranicznych.

PFR TFI jest częścią grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, zarządza kilkunastoma funduszami inwestycyjnymi. KUKE ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców w kraju i za granicą.

PwC działa w 151 państwach, zatrudnia ponad 364 tys. osób, w tym w Polsce niemal 7 tys. osób. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy