„Polska na dzień dobry”. Żalek: Jesteśmy świadkami abdykacji USA

Fot. Twitter/Peter Baker

- Jesteśmy świadkami abdykacji Stanów Zjednoczonych z pozycji mocarstwa światowego – uważa wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek. „Ich obecność w Afganistanie kończy się kompromitującą porażką” - dodał wiceminister na antenie TV Republika.

Jego zdaniem „żaden z celów”, o których wspominał prezydent Biden we wczorajszym wystąpieniu, czyli przede wszystkim walka z terroryzmem i zniszczenie Al-Kaidy, „nie został osiągnięty”.

- Dzisiaj na oczach całego świata widzimy kompromitującą kapitulację. Żaden z celów nie został osiągnięty, a wszyscy, którzy uwierzyli Amerykanom, są teraz w rękach talibów – podkreślił Żalek.

Gen zdrady w polityce amerykańskiej jest głęboko zakorzeniony

- Gen zdrady w polityce amerykańskiej jest głęboko zakorzeniony, czego doświadczyliśmy podczas II wojny światowej – przypomniał wiceminister, odnosząc się do sprzedania Polski Sowietom na konferencjach w Jałcie i Poczdamie. „Ten gen zdrady w amerykańskiej polityce stał się dzisiaj namacalny. Prezydent USA nie umiał nawet zachować twarzy” - podkreślił.

- Amerykanie mówili, że niosą wolność i demokracje, a pozostawili po sobie chaos – zaznaczył Żalek i dodał, że w obecnej sytuacji „należy się przejmować losem ludzi, którzy zostali porzuceni”.

Kaprysy starca, który mieni się liderem wolnego świata

- W sytuacji, kiedy kończy się interes, kiedy kończą się kaprysy starca, który mieni się liderem wolnego świata, ci ludzie zostają rzuceni na pastwę losu. Te kobiety, które przyjęły europejski styl życia, dzisiaj zostaną poddane okrutnym represjom, za tę nadzieję, że te wartości warto hołubi – zaznaczył wiceminister.

- Jest to dramat. Cywilizacja zachodnia arogancko ingeruje w świat, który jest nam zupełnie obcy, kieruje się swoimi wartościami. Po czym, gdy przestaje się to opłacać, porzucamy ich na pastwę losu. Takie jest oblicze Stanów Zjednoczonych, oblicze prezydenta i demokratów. Mnie przeraża ta hipokryzja. Pierwszy raz widzimy ją w sposób tak ostentacyjny – podkreślił.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy