Polska i Holandia zgodne jak nigdy dotąd. W tle - wojna na Ukrainie!

portal tvrepublika.pl 29-06-2023, 19:00
Artykuł
canva.com

Jak powiedział szef MSZ Zbigniew Rau podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Holandii, Polska i Holandia mają wspólne stanowisko ws. wsparcia dla Ukrainy. Jak dodał - "konieczna jest konsekwentna pomoc poprzez wsparcie polityczne i w sferze wojskowej".

"Wraz Królestwem Niderlandów Polska ma wspólne stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Naszym zdaniem konieczna jest konsekwentna pomoc poprzez poparcie polityczne, dyplomatyczne i także w sferze wojskowej", powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który przyjął wicepremiera, szefa MSZ Królestwa Niderlandów w łódzkim Pałacu Biedermanna.Wopke Hoekstra podkreślał z kolei podczas spotkania, że jego rząd zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, szczególnie w jej wschodniej i środkowej części. "Polska przeżywa zagrożenie ze strony Rosji po ataku na Ukrainę", podkreślił Hoekstra.

Dziś w Łodzi odbyły się konsultacje polsko-holenderskie w ramach 32. sesji Konferencji Utrechckiej, która jest od 1999 r. dwustronnym forum współpracy między Polską a Holandią. Eksperci oceniali stan relacji między oboma krajami. Szefowie dyplomacji, oprócz relacji dwustronnych, poruszali także kwestie bezpieczeństwa w Europie i na świecie oraz sprawy dotyczące dalszego wsparcia Ukrainy, a także sytuacji na Białorusi, wileńskiego szczytu NATO i wielu elementów współpracy w ramach UE.

"Musimy sprostać dzisiejszym wyzwaniom. Blisko współpracujemy (z Polską - red.) w dziedzinie zaopatrzenia Ukrainy w broń, zapewniając, że wspólnie będziemy wspierać system obrony przeciwlotniczej Ukrainy", podkreślił. "Robimy to, bo jesteśmy boleśnie przekonani, że inwazja rosyjska zagraża również NATO", dodał Hoekstra.

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy