Polscy funkcjonariusze SG wysłani na granicę macedońsko-grecką

Artykuł
Do Macedonii Północnej wyruszyła w niedzielę rano grupa 16 funkcjonariuszy SG
Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Do Macedonii Północnej wyruszyła w niedzielę rano grupa 16 funkcjonariuszy SG, aby wspierać tamtejsze służby w ochronie granicy macedońsko-greckiej przed nielegalną migracją - poinformowała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Dodała, że misja Polaków jest realizowana na wniosek macedońskiego MSW.

Por. Michalska zwróciła uwagę, że 16 funkcjonariuszy ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy na co dzień pełnią służbę w komendzie oddziału w Raciborzu, rozpoczyna w niedzielę pierwszą w 2022 roku edycję wspólnej operacji wsparcia Policji Republiki Macedonii Północnej. Wszyscy w ubiegłym tygodniu odbyli kurs przygotowujący funkcjonariuszy do realizacji zadań służbowych podczas misji zagranicznych. Kurs ten zorganizował dla nich Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.

"Przed wyjazdem trenowali umiejętności strzeleckie, ćwiczyli taktykę realizacji czynności służbowych w obiektach zurbanizowanych. Szkolenie obejmowało również procedury zatrzymywania oraz doprowadzania osób zatrzymanych, ewakuację i samoewakuację z pojazdu, zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przemieszczania się pojazdów uprzywilejowanych w kolumnie. Ponadto uczestniczyli w wykładach na temat tradycji i kultury macedońskiej" - sprecyzowała oficer.

Rzecznika SG podała, że udział Polaków w tej operacji jest zaplanowany do 21 lutego i został zorganizowany na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Macedonii Północnej.

"Polski kontyngent będzie stacjonował w rejonie placówki Novo Selo i będzie realizował zadania na granicy macedońsko-greckiej. Polscy strażnicy graniczni będą wspierać macedońskie służby graniczne w ochronie granicy państwowej przed nielegalną migracją – poprzez zapobieganie nielegalnym przekroczeniom granicy oraz kontrolę autentyczności dokumentów" - poinformowała.

Por. Michalska dodała, że dowódcą polskiego kontyngentu jest zastępca komendanta PSG w Katowicach-Pyrzowicach major SG Przemysław Starczewski, który brał wcześniej udział w misjach zagranicznych, m.in. na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

"Major Starczewski jest członkiem Krajowej Rezerwy Ekspertów wchodzących w skład Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. W 2014 roku uczestniczył w wymianie rządowej, organizowanej przez Departament Stanu USA, w ramach której był oddelegowany m.in. na granicę z Meksykiem realizując program dotyczący zwalczania handlu ludźmi" - poinformowała.

Rzeczniczka SG zwróciła też uwagę, że mjr Starczewski w 2019 roku we Włoszech uczestniczył "w serii symulowanych treningów dotyczących nielegalnej migracji organizowanych przez OSCE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie)".

Oficer zwróciła uwagę, że dowódca kontynentu, który rozpoczyna tegoroczną misję Polaków w Macedonii Północnej, brał także udział w licznych szkoleniach i konferencjach międzynarodowych organizowanych przez Frontex oraz Agencję Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL, ang. European Union Agency for Law Enforcement Training).

Por. Michalska przypomniała, że funkcjonariusze Straży Granicznej już od 2016 roku biorą udział we wspólnych operacjach wsparcia Policji Republiki Macedonii Północnej. Według niej, w tym czasie zostało zrealizowanych 54 edycji wspólnych operacji, w których wzięło udział 1 tys. 390 funkcjonariuszy reprezentujących wszystkie oddziały i ośrodki szkolenia SG.

CZYTAJ: SG: Służby białoruskie rzucały w nas czym się dało, a cudzoziemcy wyrywali metalowe słupki

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy