Polscy biskupi solidaryzują się z Ukraińcami. "Boże, chroń Ukrainę!"

Artykuł
Bp Zbigniew Kiernikowski
Krzysztof Lasoń/Licencja GNU

Wyrazy modlitewnej solidarności z narodem ukraińskim oraz duchową jedność z obywatelami Ukrainy, którzy podejmują szczególną odpowiedzialność za losy swej ojczyzny, wyrazili w czwartek biskupi polscy obrządku katolickiego i grekokatolickiego.

"Ukraina zasługuje na to, by jej obywatele mogli żyć godnie, a ich prawa były szanowane i oparte na tych samych uniwersalnych wartościach, wyrastających ze wspólnych chrześcijańskich korzeni" - napisano w liście Episkopatu Polski do zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego.

"Naszą modlitwą obejmujemy waszą ojczyznę, z którą łączą Polskę braterskie i dobrosąsiedzkie więzi oraz liczne pola współpracy" - deklarują polscy biskupi.

Przypominają, że zaledwie przed kilkoma miesiącami, 28 czerwca w Warszawie, podpisana została wspólna deklaracja obu Kościołów o pojednaniu, w której podkreślono, że "współpraca wolnej Polski z wolną Ukrainą jest niezbędna, by w tej części Europy panował pokój, ludzie cieszyli się wolnością religijną, a prawa człowieka nie były zagrożone".

Biskupi dodali, że słowa wypowiedziane wówczas przez Kościoły rzymsko- i greckokatolicki w Polsce i na Ukrainie "wieńczą kilkudziesięcioletni proces pojednania między naszymi Kościołami i narodami oraz mają wielką historyczną wagę".

"Stanowią także dla nas zobowiązanie do solidarności i modlitwy w tej trudnej, a zarazem przełomowej chwili, jaką dziś przeżywa Ukraina. Wierzymy mocno, że Chrystus – Pan historii i dziejów ludzi, pozwoli nam wszystkim przetrwać zwycięsko wszelkie trudności, czyniąc je fundamentem nowego zbliżenia i nadziei na zmartwychwstanie dobra" - napisano w liście.

Biskupi proszą w nim również, aby obaj hierarchowie przekazali swoim wiernym, obywatelom Ukrainy wyrazy bliskości i modlitewnego wsparcia, wyrażonej słowami: "Boże, chroń Ukrainę!"

List z wyrazami solidarności przesłali też polscy biskupi greckokatoliccy. Napisali, że nie widać żadnego pomyślnego rozwiązania sytuacji politycznej na Ukrainie. "Dlatego jednoczymy się z wezwaniem głowy naszego Kościoła, Wielce Błogosławionego Swiatosława, aby również nasze duchowieństwo, osoby konsekrowane i wierni w Polsce włączyli się do nieprzerwanej modlitwy za nasz naród i Ukrainę” – napisali.

"Wypraszajmy u Pana mądrość, siły i wytrwałość dla protestujących. O mądrość i poszanowanie praw obywatelskich prośmy też dla tych, którzy dzierżą dziś w swych rękach władzę na Ukrainie, aby nie doszło do przelewu bratniej krwi oraz aby nie została naruszona integralność terytorialna i całość Ukrainy jako państwa" - czytamy w liście polskich biskupów grekokatolickich.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy