„Polityczna Kawa”. Klęska liberalnej demokracji w Afganistanie

Rozmowa dotyczyła m.in. klęski Stanów Zjednoczonych w Afganistanie.
Fot. EPA/Stringer/PAP

Gośćmi Tomasza Sakiewicza byli Ryszard Czarnecki (PiS) i Marek Balt (Lewica). Rozmowa dotyczyła m.in. klęski Stanów Zjednoczonych w Afganistanie oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

- Waszyngton wysłał fatalny sygnał polityczny: Mamy sojuszników przez lata i nagle ich opuszczamy. Amerykanom ciężko będzie teraz zawierać sojusze. Biden chciał uniknąć powrotu amerykańskich chłopców w trumnach, ale to właśnie podczas ewakuacji zdarzył się najbardziej krwawy zamach. To klęska wizerunkowa. Prezydent pokazuje, że nie potrafi zarządzać sytuacją kryzysową, w odróżnieniu od swoich poprzedników, takich jak G.W. Bush - mówił Czarnecki. 

- Na tym wszystkim skorzystają Chiny i Rosja - dodał. 

Poseł Balt zgodził się z Ryszardem Czarneckim we wszystkim, oprócz jednego. Zdaniem polityka Lewicy, wina leży również po stronie Poprzednika Bidena - Donalda Trumpa, który podjął decyzję o ewakuacji z Afganistanu

- Wolałbym, żeby USA kreowały wizerunek sprawiedliwości, a nie odwetu i były spójne w swojej polityce. To właśnie brak spójności doprowadził do Arabskiej Wiosny, do tego, co się stało w Syrii, w Iraku, w Afganistanie - dodał Balt. 

Ryszard Czarnecki zwrócił uwagę na to, że usilne próby narzucenia obcych wzorców kulturowych z reguły nie przynoszą rezultatów- stąd też porażka Stanów Zjednoczonych w Afganistanie.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

- Dziś mamy sytuację, kiedy Łukaszenka i Putin stosują szantaż, wykorzystując uchodźców przeciw Unii Europejskiej. Musimy bronić spójności naszej granicy. Inną sprawą jest pomoc humanitarna dla osób wykorzystywanych przez reżim Łukaszenki - mówił poseł Balt. 

- Dobrze, że polski rząd wysłał konwój humanitarny, przykro, że Białoruś go nie wpuściła. Polski rząd powinien wywierać presję na Łukaszenkę, aby dopełniał swoich obowiązków jako sąsiad RP. Być moge powinniśmy wystąpić do Unii Europejskiej o jeszcze większe sankcje przeciw Mińskowi. Rząd wziął odpowiedzialność za Polskę, więc musi podejmować pewne działania. Powinniśmy jednak pokazywać, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i biednych ludzi, którzy są ofiarami dyktatora - dodał polityk Lewicy.

- Unia Europejska zachowuje z nami solidarność, gdyż wie, że leży to w interesie Zachodu. Opozycja powinna mówić w tej sprawie jednym głosem z rządem, tak jako. innych krajach. Część polskiej opozycja zaś robi rządowi na złość i pokazuje, że nie zależy jej na polskim bezpieczeństwie. Mamy do czynienia z graniczną gangstera wspieraną przez Kreml - zaznaczył Czarnecki. 

- Opozycja widocznie nie rozumie powagi sytuacji. Ośmieszają się w ten sposób, jednak nas to nie cieszy, bo chodzi tu o bezpieczeństwo narodowe - dodał. 

 

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy