Politycy Polski Razem apelują o likwidację ZUS i proponują emerytury obywatelskie

Artykuł
Jarosław Gowin, szef partii Polska Razem
telewizja republika

O likwidację ZUS i wprowadzenie powszechnej emerytury obywatelskiej zaapelowali politycy Polski Razem Jarosława Gowina: wiceprezes prof. Krystyna Iglicka-Okólska i poseł Przemysław Wipler.

Ich zdaniem państwo powinno zapewnić obywatelom powszechną, równą dla wszystkich emeryturę. Polacy też powinni mieć swobodę oszczędzania środków obecnie kierowanych do państwowego ubezpieczyciela w ramach trzeciego filaru – przekonywali na konferencji w Warszawie.

Na konferencji w Krakowie do sprawy OFE ustosunkował się także szef partii Jarosław Gowin. Jego zdaniem jesteśmy obecnie świadkami "historycznego momentu, bo pierwszy raz od upadku komunizmu dochodzi do grabieży ze strony państwa, dokonanej na 16 mln Polaków". W poniedziałek otwarte fundusze emerytalne miały przekazać ZUS-owi obligacje i papiery gwarantowane przez Skarb Państwa.

Połowa oszczędności emerytalnych 30-, 40-latków zostanie dzisiaj zagrabiona przez rząd, który w ten sposób próbuje ukryć efekty własnej nieudolności. Donald Tusk miał sześć lat, by przedstawić niezbędne zmiany. Bał się ich, a jego polityka doprowadziła do fatalnego stanu budżetu – mówił szef Polski Razem.

W jego ocenie przejęte pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na łatanie dziury budżetowej, ale także na „rozdawanie kiełbasy wyborczej”. Konsekwencje będą fatalne nie tylko dla przyszłych emerytów, ale i dla całej gospodarki.

Według danych ekspertów ZUS jest już bankrutem. W 2022 r. zabraknie pieniędzy na emerytury. To ten rok, w którym – jak mówi Donald Tusk – wejdziemy do grona 20 najbogatszych krajów świata – mówił Gowin.

Dlatego Okólska i Wipler przedstawili pomysł partii polegający na likwidacji ZUS i wprowadzeniu emerytur obywatelskich. – Każdy Polak wchodzący na rynek pracy otrzymywałby taką samą emeryturę, która stanowiłaby minimum gwarantowane przez państwo, nie płacąc składek. Dodatkowo mógłby skorzystać ze zwolnienia od podatku z jego pracy i odkładać pieniądze na emeryturę. To ma być nie tylko oszczędzanie w ramach OFE. Także zakup mieszkania powinien być wspierany przez państwo, jako sposób oszczędzania – mówił Wipler. – Emerytura obywatelska i trzeci filar – dziś nie ma lepszych rozwiązań emerytalnych na świecie – podkreśliła Okólska.

Propozycja Polski Razem Jarosława Gowina ma związek z apelem przedstawionym dwa tygodnie temu przez to ugrupowanie do prezydenta. – Prace nad nowym systemem powinny być rozpoczęte natychmiast. Jeśli rząd uchyla się od odpowiedzialności wobec Polaków, za emerytury Polaków, co więcej próbuje te oszczędności emerytalne grabić, tym większa odpowiedzialność na prezydencie. Mam nadzieję, mamy wszyscy nadzieję, że Bronisław Komorowski podejmie to wyzwanie – powiedział Gowin nawiązując do tego apelu.

W apelu ugrupowanie sugeruje, aby przy okazji rocznicy Okrągłego Stołu prezydent zaprosił do rozmowy przedstawicieli partii politycznych, środowisk studenckich, prorodzinnych, ekspertów i organizacje pozarządowe do rozmowy nad systemem emerytalnym i wypracowania nowych rozwiązań w ramach tzw. Paktu Międzypokoleniowego.

 

Źródło: pap, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy