„Polacy nie rezygnują z walki o niepodległość”. Konferencja poświęcona dorobkowi rządu Jana Olszewskiego [ZDJĘCIA]

portal tvrepublika.pl 03-06-2023, 13:00
Artykuł

Jutro mija rocznica tzw. "nocnej zmiany", w której obalono pierwszy w pełni demokratycznie wybrany rząd Jana Olszewskiego. Z tej okazji, w przededniu tych wydarzeń - dziś, 3 czerwca, w Sejmie RP została zorganizowana konferencja poświęcona dorobkowi rządu Jana Olszewskiego - pierwszego demokratycznego rządu RP po 1945 r. wybranego w całkowicie wolnych wyborach. Podczas niej głos zabrało wielu znamienitych polskich polityków.

"Ta uroczystość dzisiaj ma szczególne znaczenie. Ta rocznica dzisiaj ma szczególne znaczenie, dlatego że tamte wydarzenia, dzięki którym powstała formacja niepodległościowa, dzięki którym Polacy podjęli raz jeszcze działanie na rzecz odbudowy Niepodległości Polski, dzisiaj jest w podobnym zagrożeniu jak była przed 31 lat. Dlatego to, co się wówczas działo, a także to słynne przemówienie Jana Olszewskiego, który przypomniał, że stoi przed nami pytanie „Czyja będzie Polska” i rzeczywiście to pytanie wciąż jest aktualne, to pytanie wciąż jest oczywiście. Można by rzec, że jest bardziej klarowne niż było 31 lat temu", mówił na Sejmowej sali marszałek senior, Antoni Macierewicz.

Jak wskazał - wielkim osiągnięciem rządu Jana Olszewskiego i tej formacji, która go stworzyła jest to, że ten problem jest wciąż aktualny.

"Polacy nie rezygnują z walki o niepodległość, Polacy są gotowi przeciwstawić się wszystkim zagrożeniom ideowym, propagandowym, politycznym i militarnym. Ta formacja, która stworzyła rząd Jana Olszewskiego do dnia dzisiejszego nie tylko działa, ale tworzy największą partię polityczną w Polsce: Zjednoczoną Prawicę. Przecież ta formacja ma pełną świadomość, że to pytanie, to dążenie do tego, by Polska była własnością Polaków, że to pytanie miało nie istnieć, że Polacy mieli się tym nie zajmować, tak miało nie być. Tak miało nie być, bo okrągły stół, umowa Okrągłego Stołu miał stworzyć formacje, która na trwałe przekształci Polskę w społeczność będącą częścią wielkiej Europy. Mało kto z nas dzisiaj pamięta, jaka była faktyczna koncepcja geopolityczna, na którą z formalnej strony zgadzały się wówczas zagraniczne instytucje i państwa Unii Europejskiej, państwa europejskie, a którą forsował Związek Sowiecki i jego lider, prezydent pierwszy sekretarz Gorbaczow", przyznał marszałek senior podczas konferencji.

Podczas konferencji zabrał również pełniący rolę szefa Urzędu Ochrony Państwa w 1992 roku - Piotr Naimski. 

"4 czerwca to data, która na różne sposoby w historię Polski ale i w historię nie tylko Polski się wbiła. 4 czerwca 1989 komuniści chińscy rozjechali na placu Tienanmen demonstrację, która była jak to w Chinach, wielotysięczna. Rozjechali ją czołgami. To było takie memento, które towarzyszyło plebiscytowi wyborczemu 4 czerwca 1989 r. Tutaj być może nie jest to ten moment, by historię przypominać w szczegółach. Może jedną rzecz warto przypomnieć. Otóż: premier tego rządu, który powstał na podstawie okrągłostołowego kompromisu, Tadeusz Mazowiecki, ukuł powiedzenie, w kontekście niezmienialności tych postanowień: pacta sunt servanda. Taka łacińska maksyma, która miała uzasadnić to, że to co zostało w Magdalence postanowione, jest nienaruszalne i miało zastraszyć wszystkich, którzy chcieliby, by Polska posuwała się na drodze do niepodległości a nie została w oktrojowanej pseudo-suwerenności", mówił polityk.

Jak dodał - "Jan Olszewski był premierem, który stworzył rząd po pierwszych prawdziwych wyborach jesienią 1991 roku i w swoim programie, bardzo lakonicznym, ale sięgającym istoty rzeczy, postanowił złamać te porozumienia i doprowadzić Polskę do niepodległości rzeczywistej".

"I to olbrzymia zasługa, dokonanie rządu Jana Olszewskiego i premiera Olszewskiego. Dlatego stawiamy mu pomniki, wspominamy go często. Ten program ciągle jest aktualny. Jest on aktualny, dlatego że Polska wprowadzona dzięki Janowi Olszewskiemu i jego rządowi na drogę do niepodległości ciągle na tej drodze jest", zaznaczył.

Obecny na sali był również Jan Parys - minister obrony narodowej w latach 1991-1992.

Nawiązując do 4 czerwca ocenił, że 'był to niebywały dramat dla wielu Polaków".

"Wtedy opadły maski. Wtedy okazało się, że agentów bezpieki broni prezydent, ten sam, który był twarzą Solidarności, nadzieją narodu. I to właśnie on stanął po stronie agentury. (...) Wtedy też okazało się, że środowisko polskich liberałów sterowane przez Donalda Tuska - tych, którzy byli nadzieją wielu pracowników, dokonało historycznego wyboru. Postanowili razem z komunistami bronić agentury. Chcieli zdobyć władzę za wszelką cenę. Za cenę wolnej Polski", mówił Parys, dodając, że to właśnie wtedy rozpadł się obóz Solidarności, co poskutkowało podziałem obecnym po dziś dzień.

"Mamy podział na tych, którzy są za suwerenną Polską i tych, którzy chcą bronić obce wpływy", doprecyzował. 

"Ten podział jest aktualny również dziś. Donald Tusk zwołuje demonstrację 4 czerwca. On nie lubi, jak mu się przypomina te wydarzenia z 1992 roku. Dziś on chce czcić wybory z 4 czerwca 1989 roku. Otóż trzeba przypominać, że wtedy - w 1989 roku żadnych wolnych i demokratycznych wyborów nie było. Były one wtedy ustawione. Komuniści na mocy postanowień z Magdalenki mieli zagwarantowany udział we władzy. Dla Tuska układy z komunistami z 1989 roku i dziś to żaden problem. On zrobi wszystko, aby wrócić do władzy. Nawet przy pomocy sił zagranicznych", przekonywał.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy