Planujesz w środę podróż koleją? Lepiej zmień zamiary, bo będzie strajk

Portal TV Republika 09-01-2024, 10:15
Artykuł
facebook.com

Związek zawodowy niemieckich maszynistów GDL planuje od środy do piątku strajk na tle płacowym. Deutsche Bahn (DB) wzywają pasażerów, aby w miarę możliwości przełożyli podróże; strajk maszynistów dotknie miliony pasażerów - pisze portal tagesschau.

DB wprowadziły na czas strajku awaryjny rozkład jazdy z poważnymi ograniczeniami. „W przypadku tych połączeń DB wykorzysta dłuższe pociągi z większą liczbą miejsc, aby jak najwięcej osób dotarło do celu. Nie można jednak zagwarantować przejazdu - ogłosiła firma. Pasażerowie proszeni są o unikanie podróży, które nie są absolutnie konieczne. W Niemczech będą duże różnice w liczbie pociągów mogących kursować w ruchu regionalnym. „Wystąpią również ogromne ograniczenia dla przemysłu i gospodarki w kolejowym transporcie towarowym” - napisano w oświadczeniu.

Związek GDL planuje strajk w transporcie pasażerskim od środy od godz. 2 do piątku do godz. 18w tygodniu, w którym oczekuje się poważnych zakłóceń w ruchu drogowym z powodu protestów rolników” - zauważa tagesschau. Wstrzymanie pracy w DB Cargo ma rozpocząć się we wtorek o godzinie 18.

Pod koniec listopada GDL ogłosił, że rozmowy z Deutsche Bahn zakończyły się niepowodzeniem. Największym punktem spornym jest skrócenie czasu pracy z 38 do 35 godzin tygodniowo dla pracowników zmianowych z pełnym wynagrodzeniem, czego domagał się związek zawodowy. Kolej nie uważa tego za wykonalne ze względu na niedobór wykwalifikowanych pracowników. GDL domaga się również podwyżki w wysokości 555 euro miesięcznie i premii inflacyjnej w wysokości 3000 euro.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy