Pietrzak: Będziemy przekonywać młodych Polaków, że historia Polski jest nie tylko pasjonująca, ale i zwycięska

Artykuł
Jan Pietrzak
Telewizja Republika

Chcemy, żeby młodzi ludzie dowiedzieli się, jaki Polska to fantastyczny kraj i jakich ma świetnych bohaterów - mówił Jan Pietrzak informując o założeniach nowopowstałej inicjatywy edukacyjnej - Matura z prawdziwiej historii Polski.

Jan Pietrzak na antenie Telewizji Republika mówił o nowej ogólnopolskiej inicjatywie edukacyjnej, organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne – Matura z prawdziwiej historii . Twórcami programu są m.in. profesorowie Jan Żaryn oraz Andrzej Nowak.

- Opornie nam szło z przygotowaniem programu, zagadnień i tematów, bo okazuje się, że są różne spory między historykami, co w takiej prawdziwiej maturze powinno być. Trochę to trwało, ale program jest już opracowany – opowiadał  Pietrzak.

Jak mówił, inicjatywa jest kierowana do młodych ludzi, licealistów, którzy chcą poznać fantastyczną historię swojego kraju, o której – jak podkreślił - niestety w żadnej szkole się nie dowiedzą. - Pomysł bardzo prosty, żeby uzupełnić luki w wiedzy historycznej młodym rocznikom - podkreślił. - Żeby młodzi ludzie dowiedzieli się, jaki Polska to fantastyczny kraj i jakich ma świetnych bohaterów. Żeby podać prawdę o naszym kraju i naszej historii - dodał.

- Będziemy przekonywać młodych Polaków, że historia Polski jest nie tylko pasjonująca, ale i zwycięska - podkreślił. - Polacy są narodem zwycięskim i w każdych warunkach walczą. Polacy są narodem buntowników. Polska żyje dzięki buntownikom, ludziom wolności, którzy nigdy nie dali się załamać - przekonywał. - Mamy piękną historię, legendarne postaci, trzeba o tym mówić, ponieważ nasza kultura i edukacja są fałszowane – dodał.

Jak informował satyryk, pierwszym etapem matury będzie napisanie eseju na jeden z zaproponowanych tematów. Eseje te zostaną następnie ocenione przez naukowców, a autorzy najlepszych z nich zostaną zaproszeni do kolejnego etapu, którym będzie napisanie pisemnego egzaminu. Dla tych, którzy najlepiej przyswoją prawdziwą historię, przewidziane zostały nagrody pieniężne.

- Liczę, że dotrzemy do młodych ludzi. Jeżeli nawet pięćset, tysiąc młodych ludzi przystąpi do tej matury to już będzie pierwszy krok – mówił.

- Młodzieży w szkole powinno się nauczać historii, a się nie uczy – skwitował Pietrzak.  

Na przyszły tydzień zaplanowana jest konferencja prasowa informująca o szczegółach akcji.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy