Pierwsza w Europie kobieca reprezentacja w amp futbolu. Sprawdź [wideo]

portal TV Republika 01-07-2023, 15:32
Artykuł
Telewizja Republika

Sport to pasja, sport to także dla wielu druga szansa. W gronie tych osób są polskie piłkarki, które tworzą pierwszą w Europie reprezentację w amp futbolu. Wczoraj o grze w narodowych barwach rozmawialiśmy z dwiema zawodniczkami, Moniką Kuklą oraz Justyną Bzdelą. W dzisiejszym programie natomiast, o całej drużynie i inicjatywie, opowiadali nam członkowie sztabu szkoleniowego, trener zespołu Grzegorz Skrzeczek i kierownik drużyny Łukasz Matusik.

Przyznają oni, że zespół tworzy dla siebie i kadry nową, piękną historię. - Rzadko się zdarza, że Polska jest przodownikiem, w szczególności w sportach kobiecych, tak więc jest to dla nas ogromne wyróżnienie i duma. Jesteśmy na początku tworzenia tej historii i mam nadzieję, że napiszemy ją naprawdę piękną – powiedział szkoleniowiec kadry, Grzegorz Skrzeczek.

Motto drużyny jak i całego projektu brzmi „#AmpfutbolJestPiękny”. Inicjatywa ma przede wszystkim przyczynić się do popularyzacji idei kobiecego ampfutbolu w Polsce. Popularyzacja ampfutbolu w Polsce to jednak nie jedyny cel. Poprzez stworzenie reprezentacji zespół chcę dotrzeć do osób z niepełnosprawnościami i pokazać im, że sport jest drogą do szczęścia. Oczywiście nie jest to łatwe ale reprezentantki Polski udowadniają, że wszystko jest możliwe. Idea ta, ma także na celu edukowanie społeczeństwa, że niepełnosprawność nie jest niczym strasznym. - Zdecydowanie tak, muszę powiedzieć, że sam też jestem beneficjentem ampfutbolu. Choruję na łuszczycę, która jest nieuleczalnie chora. Wcześniej przed chorobą grałem w piłkę, nawet w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. Młody chłopak, pełen marzeń, choroba mi te marzenia zabrała, zaś teraz ampfutbol mi te marzenia przywrócił. Podobnie jest z dziewczynami, to jest ten sam schemat. Uśmiech, który widać na ich twarzach, jest najlepszą zapłatą, którą możemy otrzymać za to, co dla nich robimy. - przyznał dyrektor reprezentacji, Łukasz Matusik.

W rozmowie Łukasz Matusik przyznał równocześnie, że każde pokolenie trzeba edukować na temat niepełnosprawności. - Niepełnosprawność jest czymś normalnym, te osoby są takie same jak my i mają takie same marzenia. Potrafią osiągać to samo co my, a czasem nawet i więcej. - powiedział Łukasz Matusik.

Polskie piłkarki otrzymały duże wsparcie od Energa grupa Orlen, która została Sponsorem Głównym kobiecego projektu jak i całej reprezentacji. Dzięki tej współpracy kadra będzie mogła rozwijać się i przygotowywać do mistrzostwa świata.

Cały program możemy więc śmiało podsumować głównym hasłem reprezentacji, Amp futbol jest piękny. Sport to przecież pasja, sport radość, a dla osób z niepełnosprawnościami druga szansa i możliwość pokonywania własnych słabości i walka z przeciwnościami losu.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy