Piecha: NFZ nie chodzi o dobro obywateli

Artykuł
Katarzyna Gójska-Hejke, dr Grzegorz Luboiński, Bolesław Piecha, dr Marek Hamankiewicz
Telewizja Republika

– Tutaj chodzi o to, a by wpływy równoważyły się z kosztami, a nie o dobro obywateli – mówił w studio Telewizji Republika senator Prawa i Sprawiedliwości oraz były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Gośćmi Katarzyny Gójskiej-Hejke byli także onkolog dr Grzegorz Luboiński oraz dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wszyscy zgodnie oceniali aktualny stan polskiej służby zdrowia jako negatywny. Największe emocje wzbudził problem limitów na leczenie nowotworów.

Dr Luboiński podkreślał, że pacjenci onkologiczni powinni być leczeni bez limitów. - To jest błędne koło. Nie ma limitów, opóźnia się diagnoza, zmniejszają się szanse i drożeje leczenie – tłumaczył.

Z kolei Piecha stwierdził, że „tutaj chodzi o to, aby wpływy równoważyły się z kosztami, a nie o dobro obywateli”. Dodał, że nie wie, dlaczego NFZ wpycha się między pacjenta a lekarza. - Niby sytuacja jest wspaniała, bo są pieniądze, a z drugiej strony dyrektorowie placówek narzekają, że tych pieniędzy nie ma – ocenił jeden z głównych problemów polskiej służby zdrowia były wiceszef resortu zdrowia.

Luboiński podsumował, że w służbie zdrowia potrzebna jest „natychmiastowa rewolucja”, bowiem jego zdaniem rząd nie prowadzi polityki zdrowotnej. Zgodził się z nim prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Hamankiewicz. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy