PiS planuje zjednoczenie polskiej prawicy

Artykuł
telewizja republika

Deklaracja programowa wyrażająca sprzeciw wobec koalicji PO-PSL, wspólny kongres przed wyborami samorządowymi oraz wspólne listy w wyborach parlamentarnych – to część propozycji PiS dla formacji prawicowych. Szczegółowa oferta ma powstać za kilkanaście dni.

Treść deklaracji, szczegóły propozycji dla prawicowych ugrupowań, a także stowarzyszeń będą omawiane w tym tygodniu przez kierownictwo PiS. Inicjatywa ma być przedstawiona najwcześniej w przyszłym tygodniu, po głosowaniu nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności.

Plan zjednoczenia prawicy ma zakładać w pierwszej kolejności powstanie klubu parlamentarnego, w skład którego weszliby posłowie Solidarnej Polski, Polski Razem Jarosława Gowina oraz niektórzy posłowie niezrzeszeni. Klub miałby blisko współpracować z PiS.

Drugi krok to wspólny kongres przed wyborami samorządowymi. Trzeci - wspólne listy do parlamentu.

– Chcemy doprowadzić do tego, aby w najbliższych wyborach parlamentarnych wystawić szeroką listę, która pozbiera wszystkie głosy, które PiS straciło przez rozbicie prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego – powiedział chcący zachować anonimowość polityk z kierownictwa PiS.

W podobnym tonie wypowiada się szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. – Nasza propozycja będzie przedstawiona za kilkanaście dni. Wymaga pewnego dopracowania. Jej formuła jest otwarta. Nikogo nie wykluczamy, nikogo specjalnie nie zachęcamy. Każdy, kto uważa, że dla dobra Polski trzeba zmienić nieudolny rząd, będzie mógł skorzystać z naszej propozycji – powiedział dziennikarzom w Sejmie.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński, podczas spotkań z mieszkańcami Polski w ramach kampanii "Czas na zmiany", pytany o plany partii przed wyborami parlamentarnymi, w tym m.in. o możliwość koalicji, zapowiedział, że jego partia chce wygrać sama i spróbuje zjednoczyć prawicę; próba taka - jak zapowiedział - zostanie podjęta za 10 lub 12 dni. – Jeżeli doprowadzimy do tego, że ci w Platformie Obywatelskiej, którzy za tzw. drugi wybór mają Prawo i Sprawiedliwość, a jest to dosyć spora grupa, jeżeli to wszystko się zjednoczy, to my wybory te wygramy i to jest nasz cel – mówił szef PiS.

Jak powiedział członek komitetu politycznego PiS Jarosław Zieliński, ostateczne decyzje ws. porozumienia z ugrupowaniami prawicy nie zostały jeszcze zatwierdzone przez najwyższe władze partii. – Rozmowy się toczą – dodał. Pytany o formułę współpracy, powiedział: – Wiadomo, kto jest wiodącą partią. Inne środowiska są raczej małe.

Wiceprezes PiS Beata Szydło podkreśliła, że potrzeba jeszcze 10-12 dni, by sformułować ostateczną ofertę dla innych środowisk prawicowych. – Chcemy, by jak najwięcej środowisk przyjęło program dobrych zmian. Nie mogą tu odgrywać roli kwestie personalne – zaznaczyła Szydło.

– To do nas należy sformułowanie zaproszenia do współpracy, bo to my mamy dobry program, przyjęty w ubiegłym roku na kongresie partii – dodała.

Lider Polski Razem Jarosław Gowin potwierdził, że trwają zaawansowane prace nad stworzeniem całościowego programu współpracy środowisk prawicowych. – Obecnie trwają rozmowy nad programem, który będzie gotowy w ciągu dwóch tygodni i zakładać ma m.in. wspólny start w wyborach samorządowych i parlamentarnych. Będzie to swoisty test odpowiedzialności wszystkich liderów prawicowych w reakcji na kryzys państwa – powiedział.

Jak zaznaczył, nie chodzi o wstąpienie jakiegokolwiek ugrupowania prawicowego do PiS-u, lecz o znalezienie ścisłej współpracy środowisk prawicowych, które wyrażają sprzeciw wobec koalicji PO-PSL.

Gowin poinformował, że prowadzi także intensywne rozmowy ze Zbigniewem Ziobrą nt. utworzenia wspólnego klubu parlamentarnego. – W ciągu najbliższych dwóch tygodni myślę, że będziemy mogli przedstawić wspólną decyzję – powiedział.

Pytany, czy z Jarosławem Kaczyńskim rozmawiał o swoim starcie na prezydenta Krakowa, odparł, że taka decyzja nie zapadła i że jest gotowy zarówno do wystartowania w wyborach samorządowych, jak i do poparcia kandydata PiS.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy