PiS chce odwołania szefowej sejmowej komisji sprawiedliwości

Artykuł
FLICKR.COM/ PIOTR DRABIK/ CC BY 2.0

PiS domaga się rezygnacji Stanisławy Prządki (SLD) ze stanowiska szefowej sejmowej komisji sprawiedliwości. Twierdzi, że pod jej kierownictwem komisja ma "zakneblowane usta" i jeśli sama nie ustąpi, PiS zamierza złożyć wniosek o jej odwołanie.

 Poseł Bartosz Kownacki (PiS) na piątkowej konferencji prasowej odniósł się do czwartkowego posiedzenia komisji sprawiedliwości, z udziałem m.in. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Jak mówił, w trakcie posiedzenia PiS zgłosiło dezyderat, w którym wezwał premiera Donalda Tuska do wyciągnięcia konsekwencji wobec funkcjonariuszy ABW w związku z akcją w redakcji "Wprost" oraz przeprowadzenia postępowania sprawdzającego dot. działalności prokuratury.

Kownacki podkreślił, że w dezyderacie PiS stwierdziło, iż interwencje analogiczne do tej, do jakiej doszło w redakcji "Wprost", mogą "służyć jako cenzura prewencyjna".

Według Kownackiego PiS chciało, aby dezyderat został od razu przegłosowany, jednak – jak powiedział – posłowie PO opuścili wcześniej posiedzenie komisji, a przewodnicząca współdziałając z wiceprzewodniczącym Kropiwnickim z PO uniemożliwiła podjęcie dezyderatu. Kownacki zarzucił Prządce, że zachowała się nie jak przedstawiciel opozycji, ale jak "wasal PO".

Zarzucił też Prządce, że pod jej kierownictwem komisja ma "zakneblowane usta". – Jeżeli przewodnicząca sama nie ustąpi, to taki wniosek zostanie złożony na najbliższym posiedzeniu komisji – zadeklarował polityk PiS.

Prządka odnosząc się do zarzutów PiS podkreśliła, że komisja sprawiedliwości – ani żadna inna komisja sejmowa – "nie jest własnością żadnej partii politycznej", a jej zadaniem jako przewodniczącej nie jest "spełnianie życzeń jednej partii, która w tej komisji uczestniczy".

Prządka tłumaczyła, że zgłoszony przez klub PiS dezyderat "nie spełniał wszystkich wymogów formalnych". – Zawierał w głównej części opisy i ocenne sytuacje, co do których komisja nie może dzisiaj jednoznacznie stwierdzić czy są zasadne czy nie, ponieważ postępowanie w sprawie prowadzi prokuratura – uzasadniała.

Poinformowała, że podjęła decyzję o skierowaniu dezyderatu na posiedzenie prezydium komisji, które zbierze się na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Prezydium – mówiła Prządka – uzgodni taką treść dezyderatu, która byłaby wolna od "niedociągnięć i nieprawidłowości". Następnie dezyderat zostanie przedstawiony komisji sprawiedliwości, która zdecyduje, czy go przyjąć.

Zapewniła też, że komisja sprawiedliwości stała – i stoi nadal – na straży praw człowieka, w tym także wolności prasy. – Komisja będzie to czynić zawsze, jest to jej obowiązek – zadeklarowała Prządka.

Kownacki pytał też szefa SLD Leszka Millera, czy SLD jest w "nieformalnej koalicji" z PO, a także czy akceptuje działania, które miały miejsce w redakcji "Wprost". Ocenił, że z przebiegu czwartkowego posiedzenia komisji sprawiedliwości wynika, że "SLD nawet bardziej niż PO podpisuje się pod działaniami ABW i prokuratury".

Czwartkowe posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka zwołano na wniosek posłów SLD. Wzięli w nim udział m.in. prokurator generalny Andrzej Seremet i wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski. Informacja, którą przedstawili posłom, dotyczyła działań prokuratorów w redakcji tygodnika "Wprost". Chodzi o dokonaną w zeszłym tygodniu próbę odebrania laptopa z nagraniem nielegalnych podsłuchów polityków, które opublikowała redakcja.

Seremet zapewniał na posiedzeniu sejmowej komisji, że działania prokuratury we "Wprost" nie były zamachem na wolność mediów. Wiceminister Królikowski mówił, że były nieadekwatne, a krytyczna ocena resortu podyktowana była "polską racją stanu". Wiceminister argumentował m.in., że europejskie media opisywały zeszłotygodniowe wydarzenia w redakcji tygodnika jako naruszenie wolności mediów.

W ubiegłą środę do redakcji tygodnika weszli prokuratorzy w asyście funkcjonariuszy i zażądali wydania nośników. Akcja przeprowadzana była w ramach śledztwa dotyczącego nielegalnego podsłuchiwania polityków. Redakcja odmówiła wydania nośników, w związku z czym prokuratura zarządziła przeszukanie. Po szamotaninie odstąpiono od tych działań. Redaktor naczelny Sylwester Latkowski zapowiedział wówczas, że redakcja przekaże prokuratorom nośnik z nagraniem, gdy tylko upewni się, że nie naraża to źródła informacji. Stało się to po kilku dniach.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy