Ostatni żołnierz USA opuszcza Afganistan. Talibowie ogłosili „pełną niepodległość” kraju

Artykuł
Zakończyła się nasza 20-letnia obecność w Afganistanie - napisał Joe Biden
Fot. Twitter/Department of Defense

Ministerstwo obrony USA opublikowało symboliczne zdjęcie ostatniego amerykańskiego żołnierza opuszczającego Afganistan po 20 latach obecności w tym kraju. Talibowie ogłosili „pełną niepodległość”.

„W ciągu 17 dni nasza armia przeprowadziła największą operację lotniczą w historii. Zrobiono to z niezwykłą odwagą, profesjonalizmem i zdecydowaniem. Zakończyła się nasza 20-letnia obecność w Afganistanie” – napisał w oświadczeniu prezydent Joe Biden.

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid powiedział, że „amerykańscy żołnierze opuścili lotnisko w Kabulu, a nasz naród uzyskał pełną niepodległość”.

„Znów tworzymy historię. 20-letnia okupacja Afganistanu przez Stany Zjednoczone i NATO zakończyła się dziś wieczorem” – napisał Hakani. „Bardzo się cieszę, że po 20 latach dżihadu, wyrzeczeń i trudów mam mogę odczuwać dumę, widząc te historyczne momenty” – dodał.

W poniedziałek szef Dowództwa Centralnego USA (CENTCOM) gen. Kenneth F. McKenzie ogłosił zakończenie wojskowej misji USA oraz akcji ewakuacyjnej w Afganistanie.

Talibscy bojownicy obserwowali, jak ostatnie amerykańskie samoloty odlatują z lotniska w Kabulu, a następnie strzelali na wiwat z karabinów w różnych punktach stolicy.

„Ostatnie pięć samolotów odleciało, to koniec!” – mówił agencji AP Hemad Sherzad, talibski bojownik, przebywający na lotnisku w Kabulu. „Nie mogę wyrazić słowami szczęścia. Nasze 20 lat poświęcenia przyniosło oczekiwany przez nas efekt” – mówił.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy