Odnaleziono szacowane na 100 milionów euro dzieło mistrza renesansu

Portal TV Republika, wch 03-12-2023, 19:15
Artykuł
Wikipedia

W prywatnym domu we Włoszech odnaleziono zapomniane dzieło mistrza renesansu – Sandro Botticelliego . Obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem może mieć wartość ok. 100 milionów euro, poinformował włoski dziennik „La Repubblica”. Dzieło jest w złym stanie i wymaga konserwacji. Oblicza się, że prace konserwatorskie będą trwały co najmniej rok, po czym dzieło zostanie wystawione na widok publiczny w muzeum.

Według informacji „La Repubblica”, właścicielem obrazu był początkowo papież Sykstus IV (1471-1484) . Od kilkudziesięciu lat jest w posiadaniu włoskiej rodziny, która przechowywała go w domu w pobliżu Neapolu. Na fakt, że obraz istnieje, zwrócił uwagę Policyjny Departament Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, gdy sprawdzał państwowe katalogi dzieł sztuki. Zauważono wówczas, że nie był on sprawdzany od 50 lat.

We Włoszech osoby prywatne będące właścicielami dzieł sztuki o dużym znaczeniu publicznym muszą zapewnić ich odpowiednie przechowywanie. Zazwyczaj władze regularnie sprawdzają stan takich dzieł. W przypadku obrazu Botticellego kontrola była najwyraźniej zapomniana przez pół wieku i została przeprowadzona dopiero teraz.

Z informacji włoskiej gazety wynika, że z obrazu odpada werniks, są odpryski farby, otarcia i zmiany koloru. Obecnie został przekazany włoskiemu inspektoratowi kultury i prawdopodobnie w przyszłości zostanie wystawiony w muzeum. Oficjalnym właścicielem pozostaje jednak rodzina.

Sandro Botticelli (1445-1510) jest jednym z najważniejszych malarzy renesansu. Na całym świecie jest znany jego pochodzący z ok. 1485 roku obraz „Narodziny Wenus”. Według historyka sztuki Peppe Di Massa, obecnie ponownie odkryta „Madonna z Dzieciątkiem” ma przedstawiać jego muzę Simonettę Vespucci, która prawdopodobnie była również wzorem dla „Wenus”.

Jak powiedział gazecie ekspert, mistrz wykonał obraz pod koniec XV wieku i podarował go papieżowi Sykstusowi IV. Ponieważ papież miał trudności finansowe z powodu budowy Kaplicy Sykstyńskiej, podarował obraz kościołowi Santa Maria delle Grazie w pobliżu Neapolu. W ten sposób papież chciał nawiązać dobre stosunki z bogatymi Medyceuszami, którzy kupili ziemię w regionie. Kilkadziesiąt lat temu obraz znalazł się w posiadaniu rodziny, w której prywatnym domu został teraz odnaleziony.

Źródło: kai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy