Od ataku Iranu na Izrael mogą nas dzielić tylko godziny!

Portal TV Republika, wch 12-04-2024, 21:15
Artykuł
TV Republika

Stany Zjednoczone oświadczyły, że wysyłają posiłki na Bliski Wschód w związku z obawami dotyczącymi możliwego ataku Iranu na Izrael - przekazała agencja AFP. "Przenosimy dodatkowe zasoby do regionu, aby wzmocnić tam wysiłki na rzecz odstraszania i zwiększyć ochronę sił amerykańskich" - przekazał cytowany przez agencję AFP urzędnik Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Iran poinformował USA w tym tygodniu za pośrednictwem kilku państw arabskich, że jeśli Stany Zjednoczone zaangażują się w konflikt irańsko-izraelski, siły amerykańskie na Bliskim Wschodzie staną się celem ataku - ujawnił portal Axios, powołując się na przedstawicieli władz w Waszyngtonie.

Irańczycy mieli przekazać rozmówcom z krajów arabskich, że - w ich ocenie - USA są współodpowiedzialne za ostrzał konsulatu Iranu w stolicy Syrii Damaszku przeprowadzony na początku kwietnia przez Izrael. Teheran zagroził, że w przypadku udziału Waszyngtonu w konflikcie Iranu z Izraelem zaatakowane zostaną bazy wojskowe Stanów Zjednoczonych - powiadomił Axios.

Źródła portalu, pragnące zachować anonimowość, przyznały, że nie wiedzą, czy Iran uznałby za "zaangażowanie" USA bezpośredni udział sił amerykańskich w ewentualnym izraelskim odwecie, czy również - na przykład - wsparcie Izraela w przechwyceniu irańskich pocisków. Jak podkreślono, służby wywiadowcze w Waszyngtonie skłaniają się jednak do pierwszej z tych wersji.

Według telewizji CBS News, która powołała się na przedstawicieli władz USA, Teheran jeszcze w piątek może przeprowadzić ataki z wykorzystaniem dziesiątek precyzyjnych rakiet i ponad 100 dronów na obiekty wojskowe w Izraelu.

Ostrzał irańskiego konsulatu Damaszku, przeprowadzony 1 kwietnia przez siły izraelskie, sygnalizuje, że dotychczasowa zakulisowa wojna pomiędzy Izraelem i Iranem w coraz większym stopniu przekształca się w otwarty konflikt - ostrzegał w ubiegłym tygodniu dziennik "New York Times".

Izrael nie przyznał się do ataku, ale też nie zaprzeczył oskarżeniom o jego przeprowadzenie. W uderzeniu zginęło prawdopodobnie kilkanaście osób, w tym trzech wyższych rangą irańskich dowódców i czterech innych oficerów, którzy nadzorowali tajne operacje Teheranu w regionie Bliskiego Wschodu. Była to jedna z najbardziej krwawych izraelskich operacji wymierzonych w Iran.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei zapowiedział "ukaranie" Izraela za atak w Damaszku, a doradca Chameneia Jahja Rahim-Safawi zagroził, że żadna z ambasad Izraela za granicą nie jest już bezpieczna.

Źródło: PAP, gazeta.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy