Obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W Warszawie przeszedł Marsz z Portretami

portal tvrepublika.pl/za 12-04-2024, 13:45
solidarni2010.pl

Od stowarzyszenia Solidarność 2010, otrzymaliśmy informację na temat obchodów 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Aby uczcić pamięć poległych, ulicami Warszawy przeszedł marsz Marsz z Portretami organizowany właśnie przez Solidarność 2010.

"W 14 rocznicę zamachu nad Smoleńskiem - najboleśniejszego, tragicznego wydarzenia w najnowszej historii Polski - po raz 13 jako Stowarzyszenie Solidarni 2010 pokonaliśmy trasę ulicami stolicy w Marszu z Portretami, dając świadectwo prawdy i oczekiwania na sprawiedliwą karę dla winnych zbrodni dokonanej 10 kwietnia 2010 r. na Prezydencie Polski i 95 kluczowych postaciach życia publicznego.

W żałobnym kondukcie, jakim jest Marsz z Portretami, niesione były wizerunki Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, niczym wyrzut sumienia patrząc w oczy nas wszystkich.

Marsz przeszedł Traktem Królewskim - z Placu Trzech Krzyży na Plac Piłsudskiego ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, a następnie pod Pałac Prezydencki i Kolumnę króla Zygmunta III. Czoło konduktu poprzedzał samochód z wieńcem na masce. Z głośników rozlegała się lista Poległych, brzmiały kolejno odczytywane nazwiska Ofiar oraz Ich dystynkcje i funkcje,
ożywiając pamięć tragicznego poranka 10 kwietnia 2010.

Na Placu Piłsudskiego pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożono wiązankę z szarfą : „Naszemu Prezydentowi – Stowarzyszenie Siolidarni2010” . Następnie przed frontem Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej odczytano intencje modlitewne oraz nastąpiło uroczyste złożenie wieńca z charakterystyczną szachownicą z biało-czerwonych kwiatów oraz z napisem – „Ofiarom zamachu smoleńskiego – Stowarzyszenie Solidarni2010”. Kondukt przeszedł następnie pod Pałac Prezydencki, gdzie złożono znicze oraz zostało odczytane przemówienie.

Rozległo się w nim pełne goryczy i determinacji wołanie o naprawę bezpieczeństwa Państwa Polskiego:

”Niedoprowadzenie śledztwa smoleńskiego skutecznie i do końca, sprawia, że po 14 latach od zamordowania Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego i 95 uczestników lotu do Smoleńska, Donald Tusk ponownie zostaje premierem
Polski, a jego mocodawcy cieszą się z doprowadzania do degradacji i upadku struktur państwa polskiego każdego dnia rządów koalicji „13 grudnia”. Polska traci suwerenność, a Polacy – poczucie bezpieczeństwa. Jednak prawdziwą hańbą dla Polski jest sytuacja, kiedy to od stycznia 2024 roku oficjalną wykładnią obecnego rządu, rządu zdrady narodowej, dotyczącą tzw. zdarzenia lotniczego samolotu Tu-154M nr 101 zaistniałego dnia 10 kwietnia 2010 roku w rejonie lotniska Smoleńsk Północny jest tzw. Raport Millera z lipca 2011 r. czyli polskojęzyczna wersja raportu rosyjskiej generał Anodiny. Rzecz możliwa tylko dlatego, że WINNI NIE ZOSTALI UKARANI.” – usłyszeliśmy w przemówieniu odczytanym przez Natalię Tarczyńską członka Zarządu Stowarzyszenia.

„Bez rozliczenia zamachu smoleńskiego nie ma bezpiecznego, suwerennego, szanowanego i szanującego się Państwa Polskiego. […] Stowarzyszenie Solidarni 2010 przez 14 lat, w tym 8 lat sprawowania pełnej władzy przez partię Prawo i Sprawiedliwość oraz wywodzącego się z tego samego obozu politycznego Prezydenta RP, dopomina się opublikowania pełnego, zgodnego z faktami i międzynarodowymi standardami RAPORTU KOŃCOWEGO, a także zakończenia i upublicznienia prac Prokuratury, tak, by państwo polskie mogło postawić zarzuty karne osobom odpowiedzialnym za śmierć Prezydenta RP i 95 przedstawicieli państwa polskiego.

Domagamy się podjęcia kroków prawnych przed polskim sądem oraz na arenie międzynarodowej w celu sprawiedliwego osądzenia sprawców największej tragedii narodowej Polski po II Wojnie Światowej. 

NIE MOŻEMY SIĘ PODDAĆ! TU CHODZI O BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA POLSKIEGO I SPRAWIEDLIWOŚĆ!” - zabrzmiały ostatnie mocne słowa przemówienia, nagrodzone oklaskami zgromadzonych. Zostały one powtórzone pod Kolumną Króla Zygmunta III, gdzie zakończyliśmy nasz doroczny Marsz z Portretami. Do zobaczenia za rok, 10 kwietnia 2025 r."

- przekazano w informacji prasowej.

Źródło: portal tvrepublika.pl, Solidarni 2010

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy