ONZ ostrzega. Klęska głodu na horyzoncie

Artykuł
W Afganistanie nadchodzi katastrofa na wielką skalę, jednej trzeciej populacji grozi głód - ostrzega ONZ
Fot. The Guardian/UNICEF

W Afganistanie nadchodzi katastrofa na wielką skalę, jednej trzeciej populacji grozi głód – poinformowała Wafaa Saeed Abdelatef z Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). ONZ zabiega o 800 mln dol. pomocy dla Afganistanu.

- Podstawowe potrzeby Afgańczyków nadal rosną. Zrodziły się z dziesięcioleci konfliktów, a sytuację pogorszyła susza i pandemia COVID-19 - wyjaśniła Abdelatef podczas konferencji online dla dziennikarzy.

ONZ zaapelowała w tym roku do międzynarodowej społeczności o 1,3 mld dol. środków pomocowych dla Afganistanu, ale do uzyskania tej sumy nadal brakuje 800 mln dol. 

Kraj zmaga się z poważną suszą, drugą w ciągu trzech ostatnich lat, a także ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii.

Susza spowodowała, że plony były o 40 proc. niższe. Dodatkowo, dojście talibów do władzy spowodowało setki tysięcy przesiedleń.

W ubiegły piątek Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFD) ostrzegł, że po przejęciu władzy przez talibów około 14 milionom ludzi w Afganistanie zagraża klęska głodu

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy