ONZ: W 2014 w Afganistanie zginęło ponad 3,6 tys. cywilów

Artykuł
flickr/ResoluteSupportMedia/CC BY 2.0

ONZ podała, że w 2014 roku w Afganistanie zginęło ponad 3,6 tys. cywilów, a ok. 6,8 tys. zostało rannych. Większość to ofiary starć sił rządowych z talibami. Właśnie w wyniku tych walk zginęło najwięcej cywilów, a nie jak wcześniej w eksplozjach bomb.

ONZ zwróciła uwagę w raporcie, że w ciągu ubiegłego roku doszło do poważnego wzrostu liczby starć zbrojnych, mimo wycofywania z kraju większości zagranicznych wojsk, które formalnie zakończyły w grudniu 13-letnią misję bojową.

Moździerze, strzelaniny, improwizowane ładunki wybuchowe (IED) i inne materiały wybuchowe niszczą życie na bezprecedensową skalę – powiedział specjalny przedstawiciel ONZ w Afganistanie Nicholas Haysom.

Oblicza się, że wojsko i policja afgańska również poniosły w zeszłym roku poważne straty - zginęło prawie 5 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy. Nie wiadomo ile ofiar jest po stronie talibów i innych rebeliantów.

ONZ prowadzi statystykę ofiar w Afganistanie od 2009 roku. Od tego czasu odnotowano 17 774 zabitych cywilów i prawie 30 tys. rannych. 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy