Nowy wariant koronawirusa wykryty w Belgii. To Omikron, wersja BA.4

Artykuł
canva.com

COVID-19 nie odpuszcza. W Belgii odkryto nowy wariant koronawirusa. To wersja Omikrona, nazwana BA.4. Odnotowano pierwsze zakażenie nowym wariantem wirusa. Czyżby czekał nas nawrót pandemii?

- W Belgii wykryto pierwsze zakażenie nowym podtypem wariantu Omikron koronawirusa, BA.4 - poinformował wirusolog Marc Van Ranst z Katholieke Universiteit Leuven. Jak podał dziennik „The Brussels Times”, zarejestrowany przypadek dotyczy mieszkańca regionu Walonia w południowej części kraju. Van Ranst potwierdził, że to na razie wykryto jedyny przypadek zakażenia nowym rodzajem koronawirusa.

Omikron jest obecnie uznawany za dominujący wariant koronawirusa w większości krajów świata dotkniętych pandemią. Odkrywane są jego nowe wersje, niektóre bardziej zakaźne niż wersja podstawowa.

Kilka dni temu professor Tulio de Oliveira z ośrodka badań epidemiologicznych CERI w RPA poinformował, że nowe podwarianty Omikronu - BA.4 i BA.5 - zostały wykryte w tym kraju, a także w Botswanie, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Belgii.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy