Nowy Ład wesprze tych, którym jest najciężej. Kaczyński: Każdy przyzwoity człowiek będzie miał szansę na godne życie

Artykuł
Jarosław Kaczyński
flickr.com/Edward

Port morski w Elblągu czeka na otwarcie nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. „Nie będzie on konkurencją dla portów trójmiejskich, ale z całą pewnością dużym wsparciem” – powiedział w sobotę wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

- Będzie to z pewnością wsparcie, jeżeli chodzi o towary masowe – węgiel, kruszywo i tym podobne. Tutaj może dojść do bardzo poważnego wzrostu tych przeładunków. To kilkaset tysięcy ton, czyli niewiele, a za jakiś czas może już być liczone w milionach — dodał prezes PiS w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.

Prezes Kaczyński dodał, że budowa kanału żeglugowego ma także gospodarczo i turystycznie ożywić region, szczególnie miejscowości położone nad Zalewem Wiślanym.

Polski Ład wesprze młodych

Wicepremier odniósł się również do Polskiego Ładu. Jak podkreślił, program ma wesprzeć szczególnie najuboższych Polaków. Przewiduje także wsparcie dla tych, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie. „Każdy przyzwoity człowiek będzie miał szansę to życie, które nam Bóg daje, przeżyć godnie” - podsumował założenie programu wicepremier.

- Polski Ład zakłada mnóstwo różnego rodzaju programów społecznych dla młodszego pokolenia. To jest 100 tysięcy gwarantowanego kredytu, czyli to pytanie, przed którym wielu młodych ludzi stoi – skąd wziąć pieniądze, żeby móc wziąć kredyt na mieszkanie. Ta kwestia zostaje rozwiązana. Nawet jeżeli ktoś chce dużego mieszkania, to będzie musiał mieć trochę pieniędzy, a nie dużo — zaznaczył wicepremier.

Program to także wsparcie gospodarki

Dodał także, że program zakłada wsparcie rolnictwa i m.in. na tym może zyskać region Warmii i Mazur.

Polski Ład to nowy społeczno-gospodarczy program na „okres pocovidowy”. Średni roczny koszt projektów zaproponowanych w Polskim Ładzie to 72,4 mld zł, a maksymalny koszt do 2030 r. ma wynieść 651,6 mld zł. Obszary, na których skupia się program to system ochrony zdrowia, podatki, emerytury, mieszkania oraz inwestycje.

Wicepremier podkreślił, że Polski Ład to kolejny element wsparcia polskiej gospodarki, przypomniał jednak o innych – już realizowanych – działaniach obecnego rządu, które mają pomóc w rozwoju Polski. To między innymi program wsparcia terenów popegeerowskich czy program budowy dróg. Jarosław Kaczyński, zapytany przy tej okazji o kwestię budowy drogi krajowej nr 16 zapowiedział wielkie przyspieszenie budowy dróg w części kraju na wschód od Wisły, tak, aby zredukować nierówności związane z poziomem rozwoju gospodarczego w poszczególnych regionach.

Kaczyński: Porszę się szczepić

Prezes PiS zaapelował również do wszystkich o szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Proszę się szczepić, to jest naprawdę konieczne, a to nie jest absolutnie groźne — podkreślił. Jak dodał, bez szczepień pandemia będzie się cały czas tlić, aż w końcu może wybuchnąć ponownie „Jest to sprawa niezwykle istotna” – zaznaczył.

Źródło: radioolsztyn.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy