Niemiec aresztowany za kradzież w Auschwitz

Artykuł
FLICKR/RYARWOOD/CC BY-SA 2.0

47-letni Niemiec wczoraj wieczorem został zatrzymany na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdy zbierał do torby znalezione tam przedmioty. Należały one do ofiar zagłady – podał rzecznik placówki Bartosz Bartyzel

Mężczyzna został przekazany policjantom. Jak powiedziała rzecznik oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka, noc spędził w izbie zatrzymań. Dzisiaj trafił do prokuratury.

W torbie znajdowało się dziesięć przedmiotów, m.in. widelec, nadpalony fragment nożyczek i kawałki ceramiki. Mężczyzna znalazł je w rejonie, w którym w czasach funkcjonowania obozu znajdowały się magazyny. Więźniowie nazywali je „Kanadą”. Gromadzone były tam rzeczy zrabowane zgładzonym Żydom. Pod koniec wojny Niemcy, którzy zacierali ślady swoich zbrodni, podpalili magazyny – powiedział Bartyzel.

Rzecznik Muzeum powiedział, że w rejonie „Kanady” co jakiś czas ziemia „oddaje” fragmenty zrabowanego mienia, które przez dziesiątki lat spoczywały pod powierzchnią. – Staramy się je sukcesywnie zbierać. Nie przeprowadzamy natomiast badań archeologicznych, gdyż były obóz traktowany jest jako cmentarz – wyjaśnił.

W minionych kilku latach dochodziło już do podobnych zdarzeń. W 2011 roku na lotnisku w podkrakowskich Balicach funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali starsze małżeństwo z Izraela, które próbowało wywieźć przedmioty znalezione na terenie „Kanady”. Usłyszeli zarzut kradzieży dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz usiłowania wywiezienia zabytków poza granicę Polski. Dobrowolnie poddali się karze. Sąd wymierzył im rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata i po 4,2 tys. zł nawiązki na cel społeczny.

Najgłośniejsza dotychczas kradzież w byłym obozie wydarzyła się w grudniu 2009 roku. Złodzieje ukradli napis "Arbeit macht frei" znad bramy byłego obozu Auschwitz I. Bezpośredni sprawcy, a także Szwed Anders Hoegstroem, który ich nakłaniał do przestępstwa, zostali skazani na kary bezwzględnego więzienia.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy