Niedzielski w Republice: co tydzień podwaja się liczba zakażeń COVID-19 [wideo]

Artykuł
Telewizja Republika

Według naszych danych dziennie ok. 300 tys. osób ma kontakt z koronawirusem. Mamy też w miarę dużo infekcji, ale hospitalizacji – stosunkowo niewiele – mówił na antenie Telewizji Republika minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak tłumaczył minister, od 2-3 tygodni w Polsce mamy scenariusz, według którego co tydzień podwaja się liczba zakażeń wirusem COVID-19. – W zeszłym tygodniu w poniedziałek mieliśmy ok. tysiąca zakażeń, w tym tygodniu były to już dwa tysiące – powiedział. – Jednak warto pamiętać, że mówimy teraz o 2000 zakażeń, które są wychwycone, a nie każdy zgłasza się do lekarza.

Obecnie z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa każdego dnia średnio ok. 500 osób. – Przypomnę, że w szczytach było to ponad 30 tysięcy – powiedział minister. – Obecne liczby są porównywalne do zachorowań na grypę.

Dodał, że poziom hospitalizacji obniżył się dzięki akcji szczepień. – Dziennie w Polsce umiera około 1100 osób. Jeżeli mówimy nawet o 10, którzy umierają z powodu koronawirusa, to nawet nie jest procent tylko promil – tłumaczył.

Minister przypomniał też, że osoby, które są obciążone szczególnym ryzykiem, powinny nosić maseczki. – Powinny również wrócić do tego reżimu DDM – dezynfekcja, dystans, maseczka – powiedział.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że pod koniec lipca będziemy mieli ok. 7 tys. zakażeń. – Nie sądzimy, że ta liczba hospitalizacji będzie większa od 3-4 tys. – mówił Niedzielski. – Przygotowujemy się jednak również na czarne scenariusze – nawet takie po kilkadziesiąt tysięcy zakażeń, ze zdecydowanie większym przekładaniem się na liczbę hospitalizacji. Ta ścieżka jest przygotowana. Każdy z wojewodów ma plan zarządzania kryzysowego w przypadku eskalacji liczby zakażeń. My te procedury też mamy przepracowane – zapewnił.

Odniósł się także do kwestii uchodźców zatrudniających się w szpitalach. – Wczoraj podpisywałem dwutysięczne pozwolenie na pracę dla lekarza z zagranicy – mówił. – To była pani z Ukrainy. Brakuje nam każdego rodzaju personelu. Jednak ten deficyt jest odczuwalny w całej Europie.

Cała rozmowa w oknie poniżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy