Nie ujdzie jej to płazem? Ochojska stanie przed sądem za słowa o SG

Artykuł
To nie pierwsze tego typu zawiadomienie złożone przez Ośrodek
Fot. Twitter/OMAntypolonizmu

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu poinformował w środę o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariuszy publicznych przez europosłankę Janinę Ochojską. Chodzi o skandaliczne słowa, porównujące polskie służby graniczne do sowieckich i niemieckich katów z czasów II wojny światowej.

„Zawiadomiliśmy Prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że Janina Ochojska opublikowała treści znieważające funkcjonariuszy publicznych podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych, co stanowi przestępstwa z art. 226 § 1 k.k.” - czytamy we wpisie udostępnionym przez szczecińską fundację Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.

W uzasadnieniu czytamy, że „porównanie funkcjonariuszy SG do sowieckich i niemieckich katów z czasów II wojny światowej oraz stwierdzenie, że łamią oni prawo i stosują tortury w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych polegających na obronie granicy, jest przejawem znieważenia”.

ZOBACZ: Europosłanka PO wspiera propagandę Łukaszenki i atakuje Straż Graniczną. „Nie mają się gdzie osuszyć”

Wpis Ochojskiej

Chodzi o wpis Ochojskiej z 19 grudnia, kiedy to polityk odniosła się do relacji jednego z mieszkańców Podlasia o rzekomej napaści polskich żołnierzy na dwie osoby z grupy pomocowej. „Zmusili do leżenia na mokrej ziemi. Po pewnym czasie pozwolili im klęknąć. Nie wstać. Klęknąć” – napisał mężczyzna.

W reakcji na tę relację Ochojska wyraziła nadzieję, że kiedyś funkcjonariusze Straży Granicznej „odpowiedzą za łamanie prawa i tortury zadawane niewinnym ludziom”. „Opisy takich czynów czytałam w relacjach osób, które przeżyły II WŚ, Wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów” - dodała europosłanka.

ZOBACZ: „Wzorce z katów niemieckich”. To nie o reżimie. To Ochojska o obrońcach granic

„Wysoka szkodliwość społeczna”

Według Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu, takie zachowanie „godzi w honor i szacunek należne funkcjonariuszom publicznym, a także prowadzi do antagonizowania społeczeństwa wobec służb mundurowych”.

Organizacja dodaje, że przy podejmowaniu decyzji o złożeniu zawiadomienia kierowała się „wysokim stopniem szkodliwości społecznej czynu”.

Nie tylko Ochojska

Oprócz Janiny Ochojskiej, fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu złożył już wcześniej zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej wobec m.in. takich osób jak: Tomasz Lis, Barbara Kurdej-Szatan, Marta Lempart, Bart Staszewski, Bartosz Kramek, Szymon Komorowski, Piotr Zelt, Władysław Frasyniuk i Michał Kobosko.

ZOBACZ: Zawiadomienie do prokuratury po skandalicznym wpisie Kurdej-Szatan

Źródło: Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy