Nasilają się działania wojenne w Afganistanie. Talibowie: W kraju nie zapanuje spokój, dopóki rządzi Ghani

Artykuł
Rzecznik talibow Suhail Shaheen
Fot. Twitter/HSIA-House for Strategic&International Affairs

Rzecznik Talibanu w wywiadzie dla agencji AP powiedział, że jego ugrupowanie nie chce zmonopolizować władzy w Afganistanie, lecz w kraju nie zapanuje pokój, dopóki nie będzie nowego wynegocjowanego rządu w Kabulu i nie zostanie usunięty prezydent Aszraf Ghani.

Suhail Shaheen, który jest członkiem ekipy negocjacyjnej, przedstawił stanowisko talibów w sprawie tego, co powinno nastąpić w kraju znajdującym się, jak to ujął, „nad przepaścią”.

Talibowie zajęli znaczną część kraju

Talibowie w ostatnich tygodniach w szybkim tempie przejęli znaczną część kraju, strategiczne przejścia graniczne i zagrażają wielu stolicom prowincji. Pozbawione kluczowego wsparcia wojsk amerykańskich, które wycofują się z Afganistanu, afgańskie siły stawiały dotychczas niewielki opór talibom i obecnie kontrolują głównie duże miasta i arterie drogowe, podczas gdy talibowie zajęli duże obszary wiejskie i kluczowe posterunki na granicach z Iranem, Turkmenistanem, Tadżykistanem i Pakistanem. Łącznie talibowie kontrolują około połowy z 419 głównych okręgów w Afganistanie.

W związku z ofensywą talibów władze afgańskie wprowadziły w kraju nocną godzinę policyjną z wyjątkiem trzech prowincji: KabuluPanczsziru i Nangarharu. Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Ahman Zia Zia podał w sobotę, że godzina policyjna obowiązuje od godziny 22 do 4 rano.

Rząd prowadzi naloty na stanowiska talibów

Podczas piątkowych nalotów afgańskich sił powietrznych na opanowane przez talibów prowincje zginęło ponad 30 bojowników, a 17 innych odniosło obrażenia — podało w sobotę ministerstwo obrony kraju.

W prowincji Dżozwdżan na północy kraju zginęło 19 talibów, a 15 innych odniosło obrażenia po tym, jak samoloty bojowe zaatakowały kryjówki terrorystów w wioskach Murghab i Hassan Tabbin na obrzeżach stolicy prowincji Szeberghan — poinformowała chińska agencja Xinhua, powołując się na oświadczenie afgańskiego ministerstwa.

Na przedmieściach Laszkar Gah, stolicy prowincji Helmand na południu kraju, w ostrzale samolotów wojsk rządowych śmierć poniosło 14 talibów. Zniszczono też trzy ich pojazdy, sześć motocykli oraz dwa bunkry ze znaczną ilością broni i amunicji.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy