Najstarsza latarnia morska nad Bałtykiem otrzyma radar obrony powietrznej

Portal TV Republika, kk 19-02-2024, 15:15
Artykuł
wikipedia.com

Przy najstarszej latarni morskiej nad Bałtykiem, mieszczącej się na wyspie Hiiumaa w zachodniej Estonii, zamontowany zostanie radar obrony powietrznej - poinformowała telewizja ERR.

Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych i Siły Obronne Estonii przedstawiły plan budowy radaru obserwacji powietrznej na wyspie Hiiumaa. Nie ujawniono jednak kosztów jego budowy, gdyż nie ogłoszono jeszcze przetargu na realizację projektu. Budowa może potrwać około 12 miesięcy i ma się rozpocząć pod koniec 2024 roku.

Zmieniająca się sytuacja w zakresie bezpieczeństwa wymaga od nas jeszcze lepszego widzenia, jeszcze lepszego poznania tego, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu, abyśmy mogli jak najszybciej reagować na zagrożenia” - powiedział Kaupo Kaasik, koordynator projektów infrastrukturalnych w Centrum Inwestycji Obronnych.

Latarnia morska Kopu to trzecia najstarsza działająca latarnia morska na świecie i pierwsza tego typu nad Morzem Bałtyckim. Po raz pierwszy ogień rozpalono tam w 1531 roku. Kopu to także najwyższy punkt w zachodniej Estonii, znajdujący się 68 metrów nad poziomem morza.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy