Na granicy rzucano kamieniami w polskie patrole. Zatrzymano imigrantów

Artykuł
Fot. Twitter/Straz_Graniczna

W rejonie Białowieży i Czeremchy doszło do prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Cudzoziemcy rzucali kamieniami w polskie patrole - poinformowała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. W nocy, ok. 100 metrów od linii granicy wybuchła również petarda.

W czwartek na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 24 cudzoziemców. Jak poinformowała por. Michalska, około godz. 21.35 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży doszło do siłowej próby przekroczenia granicy. - Pięciu mężczyzn: 3 obywateli Iraku, obywatel Syrii i Nigeryjczyk przekroczyli linię granicy i potem zaczęli rzucać kamieniami w polskie patrole. Zostali zatrzymani i zawróceni do granicy – powiedziała rzeczniczka SG.

Przekazała również, że w rejonie Dubicz Cerkiewnych wybuchła w nocy petarda po białoruskiej stronie, około 100 metrów od linii granicy państwa.

Natomiast już w piątek nad ranem na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze zatrzymano 7 kolejnych nielegalnych imigrantów, którzy również atakowali polskie służby kamieniami. Wśród nich było 3 obywateli Syrii, 2 Senegalczyków, obywatel Jemenu i obywatel Turcji. "Funkcjonariusze SG byli też oślepiani latarkami. Na tym odcinku granicy zaobserwowano również grupę żołnierzy białoruskich, którzy cięli concertinę. Wycofali się na widok polskich służb" – dodała por. Michalska.

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali prawie 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.

Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.

Źródło: Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy