Mundial w Katarze przeniesiony

Artykuł
daly3d abd/ CC 2.0

Mistrzostwa świata w Katarze w 2022 roku nie odbędą się latem - zadeklarował we francuskim radiu sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Jerome Valcke.

Według niego, wszystko wskazuje na to, że mundial w 2022 roku rozegrany zostanie w okresie między 15 listopada a 15 stycznia, ale nie sprecyzował, czy chodzi o przełom lat 2021/22 czy 2022/23.

Ta pierwsza data jest jednak mniej realna, gdyż kilka miesięcy temu szef FIFA Joseph Blatter przyznał, że "ze względu na szacunek wobec Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego" (MKOl) chciałby uniknąć kolizji terminów z zimowymi igrzyskami, zaplanowanymi na luty 2022.

Zwyczajowo piłkarskie MŚ rozgrywane są w ciągu miesiąca od połowy czerwca do połowy lipca. W tym okresie w Katarze temperatury dochodzą do 50 stopni Celsjusza. W miesiącach zimowych osiągają ok. 25 stopni. - To idealne warunki do gry w piłkę - zaznaczył Valcke.

FIFA jeszcze w 2013 roku powołała specjalny zespół, który ma się zająć kwestią terminu turnieju w Katarze. Jego zadaniem będą m.in. konsultacje z piłkarzami, federacjami, ligami, sponsorami oraz mediami.

Ostateczną decyzję ws. terminu turnieju w Katarze Komitet Wykonawczy tej organizacji ma podjąć najpóźniej na początku 2015 roku, ale w środę w komunikacie zaznaczono, że nastąpi to na pewno po tegorocznym mundialu w Brazylii.

Katar jest najmniejszym krajem, któremu przyznano organizację MŚ. W wyścigu o rolę gospodarza pokonał Koreę Południową, Japonię, Australię i Stany Zjednoczone.

W 2018 roku po raz pierwszy w historii najważniejszą i największą imprezę piłkarską zorganizuje Rosja.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy