Minister obrony: planujemy zakup 40 myśliwców Eurofighter Typhoon

portal tvrepublika.pl 18-11-2023, 14:20
Artykuł
canva.com

Jak zapowiedział turecki minister obrony narodowej Yasar Guler, Turcja planuje zakup 40 myśliwców Eurofighter Typhoon. Ekspert ds. wojskowości Mesut Hakki Casin ocenił w rozmowie z telewizją CNN Turk, że samoloty "dadzą Turcji przewagę powietrzną nad sąsiadami"

"Chcemy kupić myśliwce Eurofighter; to bardzo skuteczny samolot. Zarówno Wielka Brytania, jak i Hiszpania mówią +tak+ i teraz pracujemy nad tym, aby przekonać Niemcy" - przyznał Guler. W piątek na spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem do Berlina udał się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Turecki minister obrony przyznał, ze zakup europejskich myśliwców jest jedną z alternatyw dla "problemów z pozyskaniem samolotów F-35". W związku z zakupem przez Turcję rosyjskiego systemu S-400 Stany Zjednoczone zawiesiły udział kraju w programie myśliwców F-35 w 2019 roku.

Rozmawiający w piątek z telewizją CNN Turk ekspert zauważył, że "pozyskanie myśliwców Eurofighter da Turcji przewagę w powietrzu nad Grecją, nawet po dostarczeniu temu państwu myśliwców F-35".

Eurofighter to dwusilnikowy samolot myśliwski 4,5 generacji ze skrzydłem typu delta. Jest zdolny do przenoszenia ponad 7,5 tony amunicji, może osiągnąć prędkość 2495 kilometrów na godzinę, a dzięki swojej konstrukcji może osiągnąć zasięg 2900 kilometrów.

Źródło: portal tvrepublika.pl, X.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy