Minister Zdrowia odwołuje pandemię. Znamy datę poluzowania obostrzeń

Artykuł
canva.com

Kiedy oficjalnie skończy się koronawirusowa pandemia w kraju nad Wisłą? - W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii. Pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – zapowiedział Adam Niedzielski.

- Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej - w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego – przekazał szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, że stan epidemii obowiązuje w Polsce ponad dwa lata, bo od 20 marca 2020 r. Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na koronawirusa.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy