Migranci zarobkowi z Europy Wschodniej, w tym Polacy, są bezdomni

Portal TV Republika 09-01-2024, 10:30
Artykuł
facebook.com

„W Holandii ponad 5 tys. migrantów zarobkowych z Europy Wschodniej, przede wszystkim z Polski, jest bezdomnych” - donosi dziennik „De Telegraaf”. Gazeta alarmuje, że część z nich jest zmuszona spać w namiotach.

Z danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) wynika, że w 2023 roku bez dachu nad głową pozostawało w Niderlandach ponad 26 tys. osób. Z informacji fundacji zajmujących się pomocą osobom bezdomnym wynika, że ponad 5 tys. z nich pochodzi z Europy Wschodniej, a największą grupą są Polacy. „W Hadze, podobnie jak w innych większych miastach kraju, mieszkają w namiotach grupy Polaków” – czytamy na łamach „De Telegraaf”.

Jak wyjaśnia Merlijn Hijzen z haskiego Soepbus problemy pojawiają się przede wszystkim po utracie pracy. „Ich mieszkanie jest często związane z miejscem zatrudnienia. Jeśli coś pójdzie nie tak, szybko pojawiają się problemy” – twierdzi Hijzen.

Gazeta informuje, że fundacja Barka prowadzi program pomocy migrantom z Polski w powrocie do kraju, gdzie mogą oni się reintegrować i otrzymać pomoc w walce z uzależnieniami. „Na szczęście możemy naprawdę pomóc znaczącej grupie” – powiedziała dziennikowi Daria Ceplin z Barki.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy