Miesiąc do otwarcia igrzysk w Soczi. Putin zarządził blokadę miasta

Artykuł
Soczi
RIA Novosti/CC

Tylko miesiąc pozostał do rozpoczęcia 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Choć ich oficjalne otwarcie nastąpi 7 lutego, to jednak już dzień wcześniej walkę o medale rozpoczną łyżwiarze figurowi, snowboardziści i freestylowcy.

Od wtorku w Soczi obowiązywać będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, zarządzone przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Faktycznie ustanowił on blokadę miasta na czas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Te pierwsze odbędą się w dniach 7-23 lutego, a drugie - od 7 do 16 marca.

Również we wtorek w Parku Olimpijskim swoje podwoje otworzy główne Centrum Prasowe. Będzie ono czynne przez całą dobę. Jest obliczone na jednoczesną pracę 6,5 tys. dziennikarzy. Bezpośrednio przy centrum wybudowano hotel dla przedstawicieli mediów.

Putin zarządził, że od 7 stycznia do 21 marca zakazany zostanie wjazd do Soczi wszelkich środków transportu, oprócz transportu kolejowego, pojazdów służb ratowniczych oraz samochodów zarejestrowanych w tym mieście lub posiadających olimpijskie akredytacje. Ograniczony zostanie też ruch samochodowy wokół Soczi.

Ponadto utworzona została strefa zamknięta, wjazd do której możliwy będzie wyłącznie na podstawie specjalnych zezwoleń. Część granicy tej strefy przebiega wzdłuż granicy administracyjnej z Karaczajo-Czerkiesją, republiką wchodzącą w skład FR, aż do granicy państwowej Rosji z Abchazją, republiką, która w 2008 roku przy poparciu Moskwy oddzieliła się od Gruzji.

Powstały też strefy kontrolowane, do których można będzie wjechać po przejściu policyjnej kontroli. Dla kierowców wprowadzone zostały "olimpijskie" mandaty: za wjazd na wydzielone pasy ruchu - 5 tys. rubli (153 dolary), za wjazd do miasta bez przepustki lub naruszenie przepisów parkingowych - 3 tys. rubli (92 dolary).

Putin także zabronił sprzedaży w mieście broni, amunicji, materiałów wybuchowych i środków trujących. Początkowo również zakazał organizowania w Soczi jakichkolwiek manifestacji i zgromadzeń publicznych między 7 stycznia a 21 marca, jednak w ubiegłym tygodniu zakaz ten uchylił.

Po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich wszyscy kibice będą musieli uzyskać specjalną kartę identyfikacyjną ze zdjęciem, bez której bilety na zawody nie będą ważne. Te karty kibica będą zarazem przepustkami do Parku Olimpijskiego na imprezy programu kulturalnego olimpiady. Bilety na zawody można było kupić wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej igrzysk. Karty kibica wydaje Komitet Organizacyjny, jednak o ich przyznaniu decyduje Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

Igrzyska w Soczi będą też najbardziej inwigilowaną olimpiadą w historii. Jak twierdzą specjalizujący się w problematyce rosyjskich służb specjalnych Andriej Sołdatow i Irina Borogan z portalu Agentura.ru, środki bezpieczeństwa obejmują zakrojony na wielką skalę podsłuch elektroniczny i monitoring.

Organizatorzy udostępnili na całym terytorium olimpijskim sieć telefonii komórkowej 4G i bezpłatną bezprzewodową sieć komputerową WiFi. Wszyscy dostawcy tych usług zostali jednak zobowiązani do budowy sieci w taki sposób, by specsłużby miały do nich pełny i nieskrępowany dostęp. Sołdatow podkreślił, że chodzi nie o zbieranie metadanych, lecz o możliwość podsłuchiwania rozmów i kontrolowania wszelkiej korespondencji.

FSB będzie czynić to z wykorzystaniem systemu środków technicznych SORM-3, połączonej wersji systemów SORM i SORM-2. Ten pierwszy umożliwia podsłuch rozmów telefonicznych, a drugi - monitorowanie internetu.

"Przekaz danych pocztą elektroniczną, rozmowy telefoniczne, portale społecznościowe, wideoczaty, messengery i wszelkie inne sposoby komunikacji, z których korzystamy na co dzień i z których korzystąc będą uczestnicy oraz goście olimpiady, znajdą się pod kontrolą systemu SORM" - ostrzegają Sołdatow i Borogan. Niezbędny do tego sprzęt rosyjskie służby specjalne zakupiły m.in. w USA i Izraelu.

FSB również zbudowała w Soczi szeroką sieć wideomonitoringu. Sytuację w mieście będzie kontrolowała także przy użyciu co najmniej dwóch samolotów bezzałogowych.

Rygory takie wprowadzono przede wszystkim z powodu niespokojnej sytuacji na południu Rosji, zwłaszcza na Północnym Kaukazie. Przywódca tamtejszych islamskich radykałów Doku Umarow, wróg numer jeden Kremla, latem ubiegłego roku zaapelował do swych zwolenników, by uniemożliwili przeprowadzenie igrzysk w Soczi.

O panującym tam napięciu przypomniały w końcu grudnia zamachy bombowe w Piatigorsku i Wołgogradzie, miastach odległych tylko o - odpowiednio - 270 i 670 km od Soczi. Bodaj nigdy dotąd kraj przyjmujący olimpiadę nie miał do czynienia z taką erupcją terroryzmu bezpośrednio przed igrzyskami.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy