Międzynarodowe zawody łyżwiarskie nadal bez Rosjan i Białorusinów

Portal TV Republika 12-06-2023, 17:00
Artykuł
PAP

Międzynarodowa Unia Łyżwiarskiej (ISU) podtrzymała wykluczenie Rosjan i Białorusinów z międzynarodowej rywalizacji. "Zarząd wciąż będzie monitorował sytuację na Ukrainie, a w międzyczasie wcześniejsze decyzje zostają utrzymane" - napisano w komunikacie organizacji. Zakaz startów rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych zawodach pod auspicjami ISU obowiązuje od 1 marca 2022 roku. Powodem jest inwazja wojskowa Rosji na Ukrainę.

Pod koniec marca tego roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wydał jednak rekomendację, by federacje sportów indywidualnych zezwoliły na powrót sportowców z Rosji i Białorusi do rywalizacji.

Rada ISU omówiła wniosek MKOl oraz przekazała, że rozważy możliwe opcje powrotnego dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do rywalizacji, które byłyby zgodne z wytycznymi MKOl. Jednak do czasu podjęcia ostatecznych decyzji podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko, jakim było wkluczenie sportowców z tych krajów z międzynarodowych zawodów.

W oświadczeniu władze federacji dodały, że na bieżąco monitorują wydarzenia na Ukrainie, potwierdzając równocześnie swoją solidarność ze wszystkimi dotkniętymi konfliktem i ponownie zdecydowanie potępiając rosyjską inwazję na Ukrainę.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy