Londyn podbija stawkę. Moskwa ma nowy problem. Zginie jeszcze więcej żołnierzy

Artykuł
Reuters

Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecała, poinformował w sobotę ambasador Ukrainy w Londynie Wadym Prystajko w wywiadzie dla Radia Swoboda. Dyplomata przekazał, że jego kraj otrzyma nie 14 a 28 gąsienicowców.

Stało się to "w wyniku wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Londynie 8 lutego. Uzgodniono, że ta liczba wzrośnie dwukrotnie." Oczekuje się, że pierwsze brytyjskie czołgi trafią do Ukrainy w marcu.

Ambasador dodał, że produkcja Challengerów powinna zostać wznowiona, gdyż o ile w latach 90. Wielka Brytania miała ich ponad 2 tysiące, to obecnie jest ich w brytyjskich siłach zbrojnych tylko kilkaset. "I do tego nie wszystkie są w stanie pozwalającym użyć ich do walki: trzeba je wyremontować, zmodernizować i tylko część jest gotowa do przekazania Ukrainie", oznajmił.

"Zachodzą więc oba procesy: bierzemy (sprzęt) z magazynów Wielkiej Brytanii i nie tylko, ale są też przypadki, gdy zdajemy sobie sprawę, że doszliśmy do (granic) możliwości i po prostu natychmiast trzeba wznowić produkcję", oświadczył rozmówca Radia Swoboda.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy