Łazarczyk: w górach nie bagatelizujmy nawet najprostszych szlaków

Artykuł
O czym musimy pamiętać w górach?
TV Republika

W czwartek TV Republika gościła w Zakopanym. Gościem red. Marleny Nowakowskiej w programie „Polska na dzień dobry wakacje” był Michał Łazarczyk przewodnik narciarski klasy II, instruktor narciarstwa PZN i pilot wycieczek, który mówił o tym jak zachowywać się w górach.

Michał Łazarczyk wskazywał skąd wzięło się jego zamiłowanie do gór.

– Można poczuć tę góralską ślebodę, czyli wolność i swobodę. Nie tylko piękno Tatr i przyrody, ale także poczucie zdobycia. Wchodząc na szczyt Tatr jesteśmy w stanie coś osiągnąć, do czegoś dotrzeć i mieć swoje spełnienie – mówił gość TV Republika.

Dlaczego w górach warto skorzystać z usług przewodnika?

Jak zaznacza Łazarczyk gwarantuje on „przede wszystkim bezpieczeństwo, ale i informacje”. – Od przewodnika można się dowiedzieć ciekawych rzeczy – zapewnia.

Zdrowy rozsądek 

W górach nie możemy zapominać o najważniejszych zasadach, którymi powinniśmy się kierować, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Każda wyprawa powinna być przemyślana – mówi gość TV Republika.

– Wybierając się w góry trzeba sprawdzić pogodę. To jest najważniejszy czynnik – przypomina Łazarczyk.

– Pogoda zmienia się w górach bardzo szybko. Temperatura może spaść, trzeba mieć przy sobie coś przeciwdeszczowego, trzeba mieć coś, co będzie można założyć na siebie, gdy ta temperatura spadnie, przewidzieć, ile zajmie nam przejście danego szlaku i czy zdążymy wrócić przed zmierzchem – wskazuje przewodnik.

Należy pamiętać  także o prowiancie.

– Zawsze warto mieć ze sobą prowiant, nawet gorzką czekoladę, by w razie, jeśli opadamy z sił dostarczyć organizmowi cukier - wskazuje.

 Szpilki i klapki

Wciąż zdarza się, że turyści wybierają nieodpowiednie obuwie.

–Niestety turyści bagatelizują najprostsze szlaki i wybierają się w nieodpowiednim obuwiu. Te szpilki i klapki da się zobaczyć. Takim przykładem jest Kasprowy Wierch, na który można wjechać kolejką i turyści uważają, że jeśli wjeżdżają kolejką i wysiadają zobaczyć panoramę to te szpilki mogą być na nogach, bo nie idą w góry. Trzeba wziąć pod uwagę, że kolejka może nas zawieźć, ale może nie zwieźć i wtedy będzie trzeba wrócić na nogach – apeluje przewodnik.

– Nie bagatelizujmy nawet najprostszych szlaków – dodaje. 

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy