Ławrow: Biden będzie jak Obama

Artykuł
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow
Fot. PAP/EPA/AHMED YOSRI

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wyraził w opinię, że polityka zagraniczna USA pod rządami Joe Bidena będzie podobna do tej, jaką prowadził prezydent Barack Obama, zwłaszcza jeśli chodzi o Iran i zmiany klimatu.

Kreml na razie nie gratuluje 

Kreml w poniedziałek poinformował, że poczeka na oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w USA, zanim skomentuje ich rezultat. Zwrócono też uwagę na zapowiedź obecnego prezydenta Donalda Trumpa składania pozwów sądach w sprawie domniemanych nieprawidłowości związanych z głosowaniem podczas wyborów szefa państwa.

– Gratulacje są wysyłane przed opublikowaniem wyników, gdy nie ma sporu między kandydatami - podkreślił Ławrow na konferencji prasowej.

Ławrow krytykuje system wyborczy USA

Szef rosyjskiej dyplomacji określił w czwartek amerykański system wyborczy jako jeden z najbardziej "archaicznych" na świecie.

– Oni mają z pewnością najbardziej archaiczny system wyborczy, istnieje on w kilku najważniejszych krajach na świecie - oznajmił.

Ławrow szczególnie skrytykował pośredni charakter amerykańskich wyborów prezydenckich - system elektorów.

– Jeśli Amerykanie są gotowi żyć z tą tradycją, która znacznie deformuje wolę narodu, zostawmy to im - dodał szef MSZ Rosji.

Zastrzeżenia Trumpa co do wyborów

Prezydent Trump nie uznał zwycięstwa rywala - utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do nieprawidłowości, jego obóz składa i zapowiada kolejne skargi sądowe.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy