Kryzys na granicy. Wczoraj 375 prób jej nielegalnego przekroczenia granicy

Artykuł
W Czeremsze grupa ponad 200 osób forsowała granicę
Fot. Twitter/Straż Graniczna

Wczoraj zanotowano 375 prób jej nielegalnego przekroczenia granicy – podała Straż Graniczna.

Wobec 56 cudzoziemców funkcjonariusze Straży Granicznej wydali postanowienia o opuszczeniu Polski. Zatrzymano dwóch nielegalnych imigrantów, to obywatele Iraku.

Na odcinku ochranianym przez PSG w Czeremsze grupa ponad 200 osób forsowała granicę.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Źródło: Twitter/Straż Graniczna

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy