„Król bursztynu” wyszedł za gigantyczną kaucją

Artykuł
flickr/Upupa4me/CC By-SA 2.0

Na razie nie będzie ekstradycji do Rosji biznesmena z obwodu kaliningradzkiego Wiktora Bogdana. Sąd chce przeprowadzić kolejne dowody w jego sprawie. Bogdana wypuszczono za kaucją na sumę 1,2 mln zł.

– Sąd zwrócił się o uzupełnienie informacji do strony rosyjskiej, a także do naszego Ministerstwa Sprawiedliwości o nadesłanie przepisów rosyjskich dotyczących tymczasowego aresztowania – informuje sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Bogdana (45 l.) zatrzymano w marcu w Gdańsku na podstawie nakazu wydanego przez rosyjski sąd. Biznesmen jest podejrzany o próbę wyłudzenia 350 mln rubli podatku VAT. O ekstradycji do Rosji ma zdecydować Sąd Okręgowy w Gdańsku. Bogdan został zwolniony z aresztu, za co poręczył majątkiem na sumę 1,2 mln zł.

– Sąd uznał, że wysoka kwota poręczenia w połączeniu z policyjnym dozorem oraz zakazem opuszczania kraju i zatrzymaniem paszportu na obecnym etapie postępowania będą wystarczające dla zabezpieczenia prawidłowego biegu postępowania ekstradycyjnego i spowodują, że Wiktor Bogdan (zgodził się na podawanie imienia i nazwiska) nie podejmie próby ucieczki – wyjaśnia Adamski.

Biznesmen zarządzał firmą Amber Plus, która pośredniczyła w handlu bursztynem. Współpracował głównie z Kaliningradzkim Kombinatem Bursztynowym w miejscowości Jantarnoje.

Zdaniem obrońców Bogdana, biznesmen jest ofiarą politycznych rozgrywek, a jeśli zostanie wydalony do Rosji, czekają go tam represje.

Źródło: http://trojmiasto.gazeta.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy