Koronawirus znowu w natarciu? Będzie nowa dawka antidotum. Wiemy dla kogo

Anna Zyzek 18-07-2022, 09:11
Artykuł
pixabay.com

Od 2020 roku świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Wiemy, jak dużo osób zmarło wskutek zachorowania. Aby uchronić się przez zakażeniem, warto przyjąć szczepionkę. W planach jest podawanie czwartej dawki. Kto powinien ją przyjąć w pierwszej kolejności?

Wiceminister zdrowia gościł w poniedziałek w "Sygnałach dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Zapytano go o to, jaką decyzję podjął minister zdrowia w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 dla grupy osób w wieku 60-79 lat. 

"W tym tygodniu zbierze się Rada ds. Covid-19, ale też Rada ds. szczepień. Myślę, że ten temat będzie tam na pewno jednym z głównych tematów i od tego, od decyzji tych dwóch rad, zależy to, jaka będzie decyzja ministra zdrowia. Myślę, że w tym tygodniu się dowiemy" - mówił Waldemar Kraska.

Dopytywany o to, ku jakiej decyzji on sam by się skłaniał, odpowiedział: "Tak samo jak zarekomendowała to Europejska Agencja Leków, żeby jednak wprowadzić dodatkowe szczepienie drugą dawką (przypominającą) powyżej 60. roku życia".

Czwarta dawka dla wszystkich?

8 lipca minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że prawdopodobnie będą zalecenia stosowania jej dla całej populacji.

Aktualnie czwarta dawka szczepień po upływie 150 dni od trzeciej dawki (tzw. boostera) jest w naszym kraju zalecana u osób w wieku co najmniej 80 lat. Zaleca się ją także osobom z osłabioną odpornością.

Źródło: PAP, twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy