Korea Północna wystrzeliła satelitę szpiegowską! Szef NATO: to zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego

Portal TV Republika 22-11-2023, 21:30
Artykuł
Canva.com

Wystrzelenie przez Koreę Północną pierwszego satelity szpiegowskiego "stanowi naruszenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" i "stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego" - oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Zdecydowanie potępiam wystrzelenie przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną satelity wojskowego z wykorzystaniem technologii rakiet balistycznych, co stanowi naruszenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podnosi to napięcie i stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego" - czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

"Korea Północna musi zaprzestać swojego awanturniczego zachowania, porzucić swój program nuklearny i balistyczny oraz w dobrej wierze zaangażować się w dyplomację. NATO solidaryzuje się z naszymi partnerami w regionie: Republiką Korei, Japonią, Australią i Nową Zelandią" - zadeklarował Stoltenberg.

Państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała we wtorek, że Korea Północna z powodzeniem umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego.

Start rakiety, która wyniosła satelitę, obserwował przywódca KRLD Kim Dzong Un – przekazała KCNA, dodając, że kraj zamierza w przyszłości umieścić na orbicie kolejne satelity.

Poprzednie dwie próby dokonania tego przez Koreę Północną, w maju i sierpniu, zakończyły się niepowodzeniem.

Władze Stanów Zjednoczonych potępiły wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety kosmicznej, która korzysta z technologii balistycznej.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy