Komisja finansów zajmuje się poprawkami do reformy OFE. Jest ich ponad tysiąc

Artykuł
Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl

Sejmowa komisja finansów obraduje nad poprawkami do projektu zmian w systemie emerytalnym; jest ich ponad tysiąc. Projektowana nowela zakłada, że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy całość do ZUS.

Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

W czwartek podczas drugiego czytania projektu w Sejmie posłowie złożyli do niego poprawki; łącznie było ich ponad tysiąc. Aż 999 poprawek złożył Jacek Bogucki z Solidarnej Polski. Swoje poprawki złożyli też posłowie PO, PiS oraz SLD.

Głosowanie nad projektem zmian w systemie emerytalnym przewidziano na piątek rano.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy