Kolejna partia karabinków Grot trafi na Ukrainę. „Łucznik” dostanie zamówienie

portal tvrepublika.pl 16-03-2023, 13:03
Artykuł
Telewizja Republika

"Świetna wiadomość dla polskiej zbrojeniówki. Mamy kolejne zamówienie na nasze karabinki Grot z Fabryki Broni Łucznik Radom. Ukraina postanowiła kupić ich kolejną partię. Można powiedzieć, że polska jakość broni się sama i pomaga w obronie Ukrainy i Europy", poinformował na Facebooku premier RP Mateusz Morawiecki.

W 2022 r., po inwazji Rosji na Ukrainę, pewna liczba Grotów została przekazana żołnierzom ukraińskim w ramach udzielanej przez Polskę pomocy sprzętowej. Ponadto nieznana liczba Grotów została sprzedana dowództwu Sił Specjalnych USA, a także nieznanemu państwu z regionu Afryki wschodniej.

5,56 mm karabinek szturmowy Grot, który został opracowany przez radomskiego "Łucznika" we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki (ZISW) TYTAN.

Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb użytkownika, a karabinek może występować w wielu konfiguracjach i wersjach, zarówno w układzie klasycznym jak i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS Grot weszły na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej w 2017, a od 2019 r. wchodzą również na wyposażenie wojsk operacyjnych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy