Kerry: Plan pokojowy dla Izraela i Palestyńczyków będzie "sprawiedliwy i wyważony"

Artykuł
Flickr.com/Center for American Progress Action Fund/CC

- USA są zdeterminowane, by przedstawić Izraelowi i Palestyńczykom "sprawiedliwy i wyważony" plan pokojowy - zadeklarował sekretarz stanu John Kerry. W Jordanii i Arabii Saudyjskiej szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał z tamtejszymi monarchami.

- Mogę zapewnić wszystkie strony, że prezydent Barack Obama i ja sam jesteśmy zdeterminowani, aby przedstawiane propozycje były sprawiedliwe, wyważone i poprawiające bezpieczeństwo wszystkich narodów - powiedział Kerry dziennikarzom w Jerozolimie tuż przed wylotem do Ammanu i Rijadu.

- Droga staje się coraz bardziej jasna. Puzzle układają się i trudne decyzje, które pozostały do podjęcia, są coraz bardziej dla wszystkich oczywiste (...), lecz zajmuje to dużo czasu - wyjaśniał szef amerykańskiej dyplomacji po trzech dniach gorących rokowań z Izraelczykami i Palestyńczykami.

W Jordanii Kerry spotkał się z królem Abdullahem II, jednak szczegółów rozmowy agencje nie podały. Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, strzegące świętych miejsc muzułmanów w Jerozolimie i drugie państwo arabskie, które podpisało pokój z Izraelem, graniczy z Zachodnim Brzegiem Jordanu, który ma stanowić większą część przyszłego państwa palestyńskiego.

 Sekretarz stanu USA udał się dziś do Rijadu, gdzie spotkał się z królem Abd Allahem ibn Abd al-Azizem as-Saudem. Kerry powiedział po rozmowach, że skłonił Arabię Saudyjską do poparcia kruchej - jak odnotowuje AFP - inicjatywy wypracowania planu pokojowego mającego na celu uregulowanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Powtórzył swe słowa wypowiedziane w Jerozolimie o "sprawiedliwym i wyważonym" planie pokojowym.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA, który towarzyszył Kerry'emu w podróży, powiedział, że szef amerykańskiej dyplomacji chciał skonsultować się z władcami tych obu monarchii i "usłyszeć ich rady". Arabskie poparcie jest istotne dla Palestyńczyków, by mogli pójść na kompromis, który wydaje się być konieczny do wypracowania porozumienia pokojowego z Izraelem - zauważa agencja Reutera.

W sobotę w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu Kerry powiedział, że Izraelczycy i Palestyńczycy osiągnęli postęp, jeśli chodzi o ramowe porozumienie pokojowe, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.

W czasie rozpoczętej w czwartek podróży po Bliskim Wschodzie Kerry dwukrotnie spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i również dwukrotnie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Obecna wizyta to już dziesiąta podróż Kerry'ego na Bliski Wschód od objęcia przez niego stanowiska w lutym 2012 roku. Dzięki jego wysiłkom w lipcu ubiegłego roku wznowiono zamrożone od trzech lat negocjacje między Izraelem i Palestyńczykami.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy