Kabul zdobyty. Biden na wczasach

Artykuł
Poważny kryzys nie zmienił planów wakacyjnych prezydenta USA. Biden pozostanie w prezydenckiej rezydencji Camp David w stanie Maryland do środy
Fot. Twitter/@realDailyWire

Prezydent USA zapewniał w lipcu, że talibowie nie opanują Afganistanu, a scenariusz z Sajgonu nie powtórzy się. Tymczasem, islamistyczni bojownicy kontrolują już kraj, a śmigłowce w pośpiechu ewakuowały rodziny dyplomatów z dachu amerykańskiej ambasady. Tymczasem, Biden wybrał się... na wakacje w prezydenckiej rezydencji w Camp David.

Kiedy zapadła decyzja o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z Afganistanu, prezydent Joe Biden uspokajał opinię publiczną, publicznie bagatelizując doświadczenie. 

- Armia afgańska ma 300 tys. dobrze wyposażonych żołnierzy - tak samo dobrze wyposażonych jak każda armia na świecie - mają siły powietrzne. Przeciw nim walczy ok. 75 tys. talibów. Przejęcie Afganistanu nie jest nieuniknione. Prawdopodobieństwo, że talibowie opanują wszystko i będą władać nad całym krajem, jest mało prawdopodobne - zapewniał gospodarz Białego Domu.

Biden zaklinał również, że nie powtórzy się scenariusz z Wietnamu Południowego, kiedy to śmigłowce, w ostatniej chwili przed zdobyciem Sajgonu przez komunistów, ewakuowały z dachu ambasady amerykańskich dyplomatów i ich rodziny. 

- Talibowie to nie Wietnam Północny. Pod względem zdolności wojskowych, w ogóle nie można ich porównać. (...) Nie będzie drugiego Wietnamu - przekonywał prezydent. Tymczasem, ewakuacja ambasady w Kabulu wyglądała bardzo podobnie do scen, jakie miały miejsce kilkadziesiąt lat wcześniej w Sajgonie

Afganistan de facto wpadł w ręce fundamentalistów islamskich, a prezydent Aszraf Ghani musiał opuścić kraj. Tymczasem Joe Biden... udał się na urlop. 

Poważny kryzys nie zmienił planów wakacyjnych ponoć najpotężniejszego człowieka na świecie. Biden pozostanie w prezydenckiej rezydencji Camp David w stanie Maryland do środy, następnie przeniesie się do letniej posiadłości w stanie Delaware. 

Źródło: Fox News/The Washington Post/ Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy